Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Tre Kronors förvåning över ovanliga VM-regeln: ”Vore ju sjukt”

Foto: JOEL MARKLUND / BILDBYRÅN
Sam Hallam.
Foto: PAVEL GOLOVKIN / AP TT NYHETSBYRÅN

TAMMERFORS. Tre Kronor hoppas få spela sin kvartsfinal i Tammerfors. 

Kanske får de hjälp – av arrangörens ovanliga upplägg.

– Det hade jag inte en aning om. Det vore sjukt, säger Linus Johansson.

Tre Kronor blev efter 4-0-segern över Frankrike klart för kvartsfinal i hockey-VM.

Nu hoppas det svenska lägret få stanna kvar i Tammerfors, där grupp A spelas, under slutspelsronderna. 

– Det är bekvämt att vara kvar här, men det är kvartsfinal och då skiter jag i var vi är och spelar, säger Linus Johansson.

Så får Sverige stanna kvar i Tammerfors

Det finns en risk att Tre Kronor kan behöva resa till den andra värdstaden, Riga. 

Den lettiska arrangören är nämligen garanterad två av de fyra kvartsfinalerna. Tar sig Lettland vidare från grupp B spelar de automatiskt sin kvartsfinal i Riga, precis som Finland får göra i Tammerfors – oavsett tabellplacering. 

Tre Kronor måste med andra ord undvika Lettland från den andra gruppen och samtidigt ta fler poäng än USA i A-gruppen. Om inte USA blir etta och Lettland fyra i sin grupp, då behöver inte Tre Kronor resa till Riga.

Sverige skulle även kunna få hjälp av arrangörsländerna att stanna kvar i Tammerfors.

I ett läge där Finland och Lettland ställs mot varandra i kvartsfinal spelas kvartsfinalerna i den egna gruppen, ettan mot fyran och tvåan mot trean. 

– Jaha? Det hade jag inte en aning om. Men, det vore ju sjukt, utbrister Linus Johansson när han får höra det.

– Men så är väl reglerna. Vi är beredda på allt. Man är flexibel. 

STÄLLNINGEN i GRUPPERNA

A:

1. USA, 18

2. Sverige, 14 

3. Finland, 13

4. Tyskland, 9

5. Danmark, 8

6. Frankrike, 4

7. Ungern, 2

8. Österrike, 1


B:

1. Schweiz, 18

2. Tjeckien, 13 

3. Kanada, 11

4. Lettland, 11

5. Slovakien, 8

6. Kazakstan, 4

7. Norge, 4

8. Slovenien, 0 

Anton Lindholm.
Foto: JOEL MARKLUND / BILDBYRÅN

Tre Kronor har hittills skrapat ihop 14 poäng i grupp A. Inför de två avslutande matcherna mot Danmark och USA har Sverige fortfarande chansen att nypa förstaplatsen. 

– Vi fokuserar först och främst på Danmark. Det är en match i taget som gäller, vi kör den gamla klyschan. Det blir något att bita i. Vi vill ta nästa steg i vår process och känna att vi går i rätt riktning hela tiden, säger Anton Lindholm. 

Semifinalerna och finalen i hockey-VM spelas i Nokia Arena i Tammerfors. Den beskrivs vara Europas mest moderna hockeyarena och är hem till det finska klubblaget Tappara, som i vintras vann både den inhemska ligan och CHL efter att ha besegrat Luleå. 

TV: Tre Kronor-stjärnorna testar finsk mat