Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

JVM 2020 – här är all viktig information

Foto: VLADIMIR PRYCEK / AP TT NYHETSBYRÅN

Julhelgens höjdare för hockeyälskare är JVM – som i år spelas i Tjeckien och direktsänds i svensk tv under mellandagarna och över nyår.

Här är allt du behöver veta inför JVM 2019-2020: lagen, matcherna, tv-tiderna – och vilka kanaler som sänder.

Årets junior-VM går i Tjeckien, och eftersom det inte är någon tidsskillnad med Sverige blir det tv-tider på eftermiddagar och kvällar.

JVM 2019 vanns av Finland, som slog USA i en dramatisk finalmatch.

JVM 2020 i tv

SVT och NENT Group (Viasat) delar på sändningarna. Matcher sänds i SVT1, SVT2, SVT24, TV6 och TV10 samt går att streama via Viaplay och SVT Play. 

Se vilken kanal som visar respektive match längre ner i artikeln.

JVM 2020 slutspel - tv, datum och tider

SVT och Viasat delar på sändningarna från finalspelet i JVM. Kanalerna visar vardera två kvartsfinaler, en semifinal samt en medaljmatch. Sveriges eventuella kvartsfinal kommer att visas i SVT, semifinalen hos Viasat och medaljmatch i SVT.

KVARTSFINALER

Torsdag 2 januari 2020

Schweiz-Ryssland 1-3

Kanada-Slovakien 6-1

USA-Finland 0-1

Sverige-Tjeckien 5-0

SEMIFINALER

Lördag 4 januari 2020

Sverige-Ryssland, 4-5 efter förlängning

Kanada-Finland 5-0

Söndag 5 januari 2020

Sverige-Finland, bronsmatch, 3-2

19:00 Kanada-Ryssland, JVM-final, 4-3

JVM 2020 – Sveriges spelschema i gruppspelet

Sveriges gruppspelsmatcher spelas på Werk Arena i Trinec, Tjeckien, och sänds i SVT:s  eller Viasats kanaler.

Torsdag 26 december, annandag jul

19.00 Sverige-Finland, sänds i TV6 samt Viaplay.

Lördag 28 december

19.00 Schweiz-Sverige, sänds i SVT1 samt SVT Play.

Måndag 30 december

15.00 Kazakstan-Sverige, sänds i TV6 samt Viaplay.

Tisdag 31 december, nyårsafton

15.00 Sverige-Slovakien, sänds i SVT1/SVT2 samt SVT Play.

Junior-VM 2020 – grupper

Tio nationers juniorlandslag, uppdelade i två grupper, gör upp om JVM 2020.

I grupp A spelar Sverige, Finland, Kazakstan, Schweiz och Slovakien. Matcherna går på Werk Arena i Trinec med en kapacitet på 4 200 åskådare.

I grupp B spelar Kanada, Ryssland, Tjeckien, Tyskland och USA. De spelar i sin tur på Ostrava Arena i Ostrava som har plats för närmare 7 800 åskådare.

JVM 2020 – spelschema och resultat

Här är spelschemat för grundspelet i JVM, med datum, tider och tv-kanaler.

Torsdag 26 december, annandag jul

15.00 Schweiz - Kazakstan 5-3

15.00 Tjeckien - Ryssland 4-3

19.00 Sverige - Finland 3-2 efter förlängning

19.00 Kanada - USA 6-4

Fredag 27 december

15.00 Slovakien–Kazakstan 3-1

19.00 Tyskland–USA 3-6

Lördag 28 december

15.00 Finland–Slovakien 8-1

15.00 Tjeckien–Tyskland 3-4

19.00 Schweiz–Sverige 2-5

19.00 Ryssland–Kanada 6-0

Söndag 29 december

15.00 Kazakstan–Finland 1-7

19.00: USA–Ryssland 3-1

Måndag 30 december

15.00 Kazakstan–Sverige 2-6

15.00 Tyskland–Kanada 1-4

19.00 Slovakien–Schweiz 2-7

19.00 USA–Tjeckien 4-3 efter förlängning

Tisdag 31 december, nyårsafton

15.00 Sverige–Slovakien 6-2

15.00 Ryssland–Tyskland 6-1

19.00 Finland-Schweiz 2-4

19.00: Kanada-Tjeckien 7-2

Hur många ser JVM i tv?

JVM i ishockey lockar massor av jullediga tv-tittare i Sverige varje år sedan SVT började sända turneringen i början av 2000-talet.

En miljonpublik satt framför TV4 och hejade när Sverige slog USA i semifinalen på kvällen den 4 januari 2018, och trots att finalen mot Kanada samma år startade klockan två på natten hade den 456 000 tittare i SVT2.

JVM 2019 blev inte en lika stor tittarsuccé, eftersom Sverige slogs ut mot Schweiz i kvartsfinalen och gjorde det sämsta resultatet i turneringen på 13 år.

JVM 2020 – Sveriges trupp

Målvakter

Erik Portillo - Dubuque Fighting Saints

Hugo Alnefelt - HV 71

Jesper Eliasson - Växjö (utlånad till Almtuna)

Backar

Nils Lundkvist - Luleå

Adam Ginning - Linköping (utlånad till Vita Hästen)

Philip Broberg - Skellefteå

Mattias Norlinder - Modo

Tobias Björnfot - Los Angeles Kings

Victor Söderström – Brynäs

Rasmus Sandin – Toronto

Forwards

Samuel Fagemo - Frölunda

Oskar Bäck - Färjestad

Nils Höglander - Rögle

Nikola Pasic - Karlskoga

Jonathan Berggren - Skellefteå

Albin Eriksson - Skellefteå 

Karl Henriksson - Frölunda (utlånad till Södertälje)

Linus Nässén - Frölunda (utlånad till Timrå)

Alexander Holtz - Djurgården

Lucas Raymond - Frölunda

Linus Öberg - Örebro

David Gustafsson – Winnipeg

Hugo Gustafsson – Södertälje