Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

Hockey-VM i SVT – tv-tider och schema

Rickard Rakell och Hampus Lindholm kysser pokalen och jublar efter vinst i finalen i ishockey-VM mellan Sverige och Schweiz den 20 maj 2018 i Köpenhamn.
Foto: LUDVIG THUNMAN / BILDBYRÅN

Årets hockey-VM spelas i Lettland – efter att Belarus blivit av med mästerskapet.

Turneringen avgörs mellan 21 maj och 6 juni och sänds i SVT.

Tre Kronors premiärmatch spelas mot Danmark lördagen den 22 maj.

Här är allt du behöver veta om hockey-VM 2021 i Lettland – Sveriges trupp, gruppindelning samt datum och sändningstider för alla matcher.

Grupperna i hockey-VM 2021

Grupp A:

Belarus

Tjeckien

Danmark

Ryssland

Slovakien

Sverige

Schweiz

Storbritannien


Grupp B:

Finland

Tyskland

Italien

Lettland

Norge

Kazakhstan

Kanada

USA


Sveriges trupp till VM-hockeyn

Målvakter: 

Viktor Fasth

Adam Reideborn

Samuel Ersson

Backar:

Viktor Lööv

Jonathan Pudas

Klas Dahlbeck

Henrik Tömmernes

Jesper Sellgren

Nils Lundkvist

Lawrence Pilut

Magnus Nygren

Albert Johansson

Forwards:

Rickard Rakell

Isac Lundeström

Marcus Sörensen

Victor Olofsson

Adrian Kempe

Mario Kempe

Filip Hållander

Dennis Rasmussen

Carl Klingberg

Oscar Lindberg

Pär Lindholm

Max Friberg

Andreas Wingerli

Pontus Holmberg

Jesper Frödén


Så sänder SVT hockey-VM 2021

Årets turnering sänds i SVT1, SVT2, SVT24 och SVT Play. Kommentatorer för SVT under mästerskapet är Chris Härenstam, Pelle Bäckman och Peter Jonsson. Expertkommentator: Jonas Andersson.


Fredag 21 maj

SVT1 14.45-15-15 Ishockey-VM: Studio

SVT Play: 15.10-17.45: Tyskland – Italien

SVT1 15.15-18.00: Ryssland-Tjeckien

SVT2 18.00-18.45: Tyskland – Italien (sammandrag)

SVT2 18.45-19.15: Studio

SVT Play 19.10-21.45: Belarus-Slovakien

SVT2 19.15-20.00: Kanada-Lettland

SVT1 20.00-22.00: Kanada-Lettland

SVT1 22.00-23.00: Vitryssland-Slovakien (sammandrag)


Lördag 22 maj

SVT1 10.30-11.15 Ishockey-VM: Studio

SVT Play 11.10-13.45: Norge-Tyskland

SVT1 11.15-14.00: Danmark-Sverige 4-3

SVT1 14.00-15.00: Norge-Tyskland (sammandrag)

SVT1 15.00-15.15 Ishockey-VM: Studio

SVT Play 15.10-17.45: Storbritannien-Ryssland

SVT1 15.15-17.50: Finland-USA

SVT2 18.00-19.00: Storbritannien-Ryssland (sammandrag)

SVT2 19.00-19.15 Ishockey-VM: Studio

SVT Play 19.10-21.45: Lettland-Kazakstan

SVT2 19.15-22.00: Tjeckien-Schweiz

SVT2 22.00-23.00: Lettland-Kazakstan (sammandrag)


Söndag 23 maj

SVT1 11.00-11.15 Ishockey-VM: Studio

SVT Play 11.10-13.45: Storbritannien-Slovakien

SVT1 11.15-14.00: Norge-Italien

SVT1 14.00-14.30: Storbritannien-Slovakien (sammandrag)

SVT1 14.30-15.15 Ishockey-VM: Studio

SVT Play 15.10-17.45: Kazakstan-Finland

SVT1 15.15-18.00: Sverige-Belarus

SVT2 18.00-18.45: Kazakstan-Finland (sammandrag)

SVT2 18.45-19.15 Ishockey-VM: Studio

SVT Play 19.10-21.45: Danmark-Schweiz

SVT2 19.15-20.00: Kanada-USA

SVT1 20.00-22.00: Kanada-USA

SVT1 22.00-23.00: Danmark-Schweiz (sammandrag)


Måndag 24 maj

SVT1 15.00-15.15 Ishockey-VM: Studio

SVT2 15.15-18.00: Slovakien-Ryssland

SVT Play 15.15-18.00: Lettland-Italien

SVT2 19.00-19.15 Ishockey-VM: Studio

SVT2 19.15-20.00: Tyskland-Kanada

SVT1 20.00-22.00: Tyskland-Kanada forts

SVT Play 19.15-21.45: Tjeckien-Belarus


Tisdag 25 maj

SVT1 15.00-15.15 Ishockey-VM: Studio

SVT1 15.15-18.00: USA-Kazakstan

SVT Play 15.10-17.45: Danmark-Storbritannien

SVT2 18.30-19.15 Ishockey-VM: Studio

SVT2 19.05-20.00: Schweiz-Sverige

SVT1 20.00: Schweiz-Sverige forts

SVT Play 19.15-21.45: Finland-Norge


Onsdag 26 maj

SVT 15.00-15.15 Ishockey-VM: Studio

SVT1 15.15-18.00: Ryssland-Danmark

SVT Play 15.10-17.45: Kazakstan-Tyskland

SVT2 19.00-19.15 Ishockey-VM: Studio

SVT2 19.15-20.00: Kanada-Norge

SVT1 20.00-22.00: Kanada-Norge forts

SVT Play 19.10-21.45: Belarus-Storbritannien


Torsdag 27 maj

SVT1 15.00-15.15 Ishockey-VM: Studio

SVT1 15.15: USA-Lettland

SVT Play 15.15-17.45: Schweiz-Slovakien

SVT2 18.30-19.15 Ishockey-VM: Studio

SVT2 19.15-20.00: Sverige-Tjeckien

SVT1 20.00-22.00: Sverige-Tjeckien forts

SVT Play 19.15-21.45: Finland-Italien


Fredag 28 maj

SVT1 14.30-15.15 Ishockey-VM: Studio

SVT1 15:15-18.00 Sverige-Storbritannien

SVT Play 15.10-17.45: Kazakstan-Kanada

SVT2 19.00-19.15 Ishockey-VM: Studio

SVT2 19.15-20.00: Lettland-Norge

SVT1 20.00-22.00: Lettland-Norge forts

SVT Play 19.10-21.45: Danmark-Belarus


Lördag 29 maj

SVT1 11.00-11.15 Ishockey-VM: Studio

SVT1 11.15-14.00: Tjeckien-Storbritannien

SVT Play 11.10-13.45: Italien-Kazakstan

SVT1 15.00-15.15 Ishockey-VM: Studio

SVT1 15.15-17.50: Schweiz-Ryssland

SVT2 17.50-18.00: Schweiz-Ryssland forts

SVT Play 15.10-17.45: Norge-USA

SVT2 19.00-19.15 Ishockey-VM: Studio

SVT2 19.15-20.00: Tyskland-Finland

SVT1 20.00-22.00: Tyskland-Finland forts

SVT Play 19.15-21.45: Slovakien-Danmark


Söndag 30 maj

SVT1 15.00-15.15 Ishockey-VM: Studio

SVT1 15.15-18.00: Italien-Kanada

SVT Play 15.15-17.45: Belarus-Schweiz

SVT2 18.30-19.15 Ishockey-VM: Studio

SVT2 19.15-20.00: Sverige-Slovakien

SVT1 20.00-22.00: Sverige-Slovakien forts

SVT Play 19.15-21.45: Finland-Lettland


Måndag 31 maj

SVT1 15.00-15.15 Ishockey-VM: Studio

SVT1 15.15-18.00: USA-Tyskland

SVT Play 15.10-17.45: Tjeckien-Danmark

SVT2 18.30-19.15 Ishockey-VM: Studio

SVT2 19.15-20.00: Ryssland-Sverige

SVT1 20.00-22.00: Ryssland-Sverige forts

SVT Play 19.15-21.45: Norge-Kazakstan


Tisdag 1 juni

SVT1 11.00-11.15 Ishockey-VM: Studio

SVT Play 11.15: Schweiz-Storbritannien

SVT1 11.15-14.00: Kanada-Finland

SVT1 15.00-15.15 Ishockey-VM: Studio

SVT1 15.15-18.00: Slovakien-Tjeckien

SVT Play 15.15-17.45: Italien-USA

SVT1 19.00-19.15 Ishockey-VM: Studio

SVT1 19.15-20.00: Ryssland-Belarus

SVT2 20.00-22.00: Ryssland-Belarus forts

SVT Play 19.15-21.45: Tyskland-Lettland


Torsdag 3 juni

SVT1 14.45-15.15

SVT1 15.15-18.00: Kvartsfinal 1

SVT Play 15.15-17.45: Kvartsfinal 2

SVT2 18.45-19.15 Ishockey-VM: Studio

SVT2 19.15-20.00: Kvartsfinal 3

SVT1 20.00-22.00: Kvartsfinal 3 forts

SVT Play 19.15-21.45: Kvartsfinal 4


Lördag 5 juni

SVT1 12.45-13.15 Ishockey-VM: Studio

SVT1 13.15-16.00: Semifinal 1

SVT1 16.45-17.15 Ishockey-VM: Studio

SVT2 17.15-20.00: Semifinal 2


Söndag 6 juni

SVT1 13.45-14.15 Ishockey-VM: Studio

SVT1 14.15-17.00: Bronsmatch

SVT2 18.30-19.15 Ishockey-VM: Studio

SVT2 19.15-20.00: Final

SVT1 20.00-22.30: Final