Djurgården har hittat formen under inledningen av det nya året.
I torsdags straffvann man hemm på Hovet emot Brynäs och i dag var det dags igen då lagen möttes igen i Gavlerinken.
Efter en mållös första period i Gävle klev Djurgårdens lagkapten Calle Ridderwall fram och satte 1-0 för gästerna i början av den andra perioden.
Strax efteråt utökades ledningen då Jeff Tembellini satte 2-0.
Började bråka efter slutsignal
I den sista perioden satsade Brynästränaren Thomas "Bulan" Berglund allt på ett kort och tog ut målvakten den från JVM hemkomne målvakten Felix Sandström.
Men taktiken föll inte väl ut då det i stället var Djurgården som kunde sätta den sista pucken i öppen kasse. Målskytt: Emil johansson.
Efter slutsignalen blev det rejält irriterat på isen och flera spelare började bråka.
– Det blir lite irritation när Kevin Clark delar ut en sen tackling precis innan slutsignalen, säger C Mores kommentator Björn Oldeen.
En av de viktigaste nycklarna bakom Djurgårdens tredje raka seger var målvakten Adam Reideborn som fick hoppa in i målet efter att Mikael Tellqvist drabbats av sjukdom.
– Jag är jävligt nöjd med hur jag och laget spelade. Jag fick veta i går kväll att jag skulle stå så det var bara att förbereda sig på bästa sätt, säger Adam Reideborn till C More efter 3-0-segern.