Det gick fort när klassikermötet mellan Brynäs och Leksand gick av stapeln i Gävle.
För efter endast 24 sekunder tog hemmalaget ledningen genom backen Chay Genoway, på passning från Anton Rödin.
Därefter bytte lagen chanser med varandra men till slut lyckades hemmalaget utöka. Målskytt till 2–0 blev Oula Palve som frispelades framför Kasimir Kaskisou. Bland annat sedan Nicklas Danielsson fått pucken av Brynäsdebutanten Dmytro Timashov och passat mellan sina egna ben.
Ledningen stod sig sedan perioden ut.
– ”Dima” har gjort mig lite yngre. Han spelar med en otrolig person så det är kul att vara med. Jag njuter, sade Nicklas Danielsson om sin nya lekkamrat i C More.
Nyförvärvet med två assist i debuten
Danielsson och hans lagkamrater skulle sedan ha anledning att vara fortsatt glada i den andra perioden.
För sex minuter in i mellanakten överlistade Noel Gunler bortalagets målvakt i en kontring. Därmed var 3–0 ett faktum. Noterbart är att Dmytro Timashov fick en assistpoäng på målet, precis som målvakten Veini Vehviläinen.
Leksand kom inte heller närmare målmässigt i perioden och bortalaget hade tre mål att ta ikapp inför period nummer tre.
Men uppförsbacken blev brantare nästan direkt. För efter tre minuters spel i perioden gjorde Brynäs 4–0. Detta sedan Adam Pettersson letat rätt på en lös puck och satt den i nät.
Muntrare än så blev det inte för Leksand eftersom att Brynäs höll undan, vann och Veini Vehviläinen höll nollan.
– Det är skönt att vi vann och krossade Leksand på hemmaplan. Det är gött, säger Dmytro Timashov till C More efter segern.