Den 2 oktober.
Det är senaste tillfället som Malmös spelare fick jubla efter en hemmamatch, efter att man slagit Brynäs med 8-4.
Nu har man spelat nio raka hemmamatcher utan att vinna. Ett klubbrekord är därmed slaget med råge.
Den tidigare värsta sviten i SHL-sammanhang är från säsongen 2004/2005 då laget förlorade sex raka matcher.
– Det är givetvis inte bra. Men jag har varit med för länge för att det ska löna sig att gräva ner sig. Det finns bara en väg och det är framåt, säger Carl Söderberg i Redhawks.
Malmös nio raka hemmaförluster
6 oktober: Luleå 2-3
13 oktober: Oskarshamn 1-2
15 oktober: Timrå 0-7
22 oktober: Örebro 3-5
27 oktober: Färjestad 2-3 straffar
3 november: Linköping 3-5
5 november: Timrå 2-3
22 november: Leksand 2-3 straffar
26 november: Växjö 2-5
Växjö i fortsatt serieledning
För Jörgen Jönssons Växjö blev det ett litet hack i maskineriet när man föll på hemmaplan mot Oskarshamn i den senaste omgången.
Nu studsade man tillbaka och blev första lag att nå 40 poäng den här säsongen.
Via två snabba mål i den tredje perioden kunde Robert Rosén och Hardy Häman Aktell skjuta de tre poängen till Småland, i en match som bortalaget tog kontroll över i den andra perioden och framåt.
Robert Rosén kunde även göra 5-2 i slutet av matchen.