Lucas Forsell fick allt han önskade i sin första senior-slutspelsmatch.
Hans lag, Färjestad, vann.
Och han själv blev stor matchhjälte med två mål och en assist i 3-2-victorian över antagonisten Frölunda.
– Klart att jag är nöjd, men mest nöjd är jag med vinsten. Det var en viktig första match för att sätta standarden i matchserien. Men jag gillar att göra mål och poäng, så klart jag är nöjd.
Den 19-årige ytterforwarden var efteråt eld och lågor över vilket tryck som skapades i Löfbergs Arena. Hallen var slutsåld och bjöd på en liknande atmosfär som under finalserien mot Luleå ifjol.
– Jag rös. Jag har aldrig varit med om det. När jag åkte ut på introt och line-upen, hela arenan står... Man får på riktigt gåshud. Det är nästan läskigt. Vi är otroligt tacksamma över att fansen stöttar oss så.
Hur mäktigt är det att få uppleva med tanke på att du missade fjolårets slutspel?
– Jättekul att få vara på isen nu. Jag fick ta in atmosfären från läktaren då och det var en upplevelse det med. Men jag vill vara på isen och det kändes bra i dag.
Lyssna på podden Hockeypuls Extra – avsnitt varje dag:
https://embed.pod.space/player?episode=hockeypuls/261-extra-sveriges-basta-tifogrupp&theme=spaceblueHyllar sina lagkamrater
Forsell missade som bekant förra årets guldrush på grund av en gipsad hand. Den här våren får han spela i lagets förstakedja tillsammans med Linus Johansson och Joakim Nygård.
Det är också de två han vill lyfta fram efter fredagsvinsten.
– Jag får för mycket cred för målen. Det är de som gör att jag ser bra ut. Det är två landslagsspelare, två toppspelare i Europa, så det är svårare att misslyckas än lyckas bredvid dem.
Forsell berättar att han under säsongen försökt följa både Johansson och Nygård i allt de gör.
– Jag är otroligt tacksam för jobbet de lägger ned med mig även utanför isen. Linus kommer alltid fram och snackar om detaljer, Nygård går verkligen i bräschen i spelet och vi vet alla hur snabb han är. De är superbra killar både på och utanför isen, avslutar han.