Gå direkt till sidans innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Joakim Fagervall rasar mot domslutet efter förlusten i Timrå

Foto: C More
Foto: C More
Foto: PÄR OLERT / BILDBYRÅN
Foto: PÄR OLERT / BILDBYRÅN

TIMRÅ/STOCKHOLM. Cameron Schilling visades ut för crosschecking – då kvitterade Timrå i powerplay. 

Nu rasar Djurgården mot den avgörande utvisningen. 

– Det är normalt spel och han faller ganska lätt, säger Rhett Rakhshani. 

Det var med knappt tre minuter kvar av matchen mellan Timrå och Djurgården, och ställningen 2-3, som Cameron Schilling visades ut. 

Djurgårdens amerikan åkte på en tvåa efter att ha crosscheckat Robin Hanzl framför mål. 

18 sekunder senare kunde Sebastian Hartmann kvittera i powerplay – och med sju sekunder kvar av matchen säkrade samme Hartmann segern för Djurgården när han styrde in 4-3. 

Joakim Fagervall kritisk till domslutet

Djurgårdens tränare Joakim Fagervall var inte nöjd över domslutet som fick Schilling utvisad. 

– Den sista utvisningen som domaren plockar är horribel. Två som crosscheckar varandra och så plockar han en av våra, det är för dåligt, säger han i C More. 

Samtidigt ger Fagervall beröm åt Timrås powerplay och medger att Djurgårdens spel i det numerära underläget inte var på topp under måndagskvällen. 

– Vi har ett boxplay i dag som inte är där det övriga spelet är. De får alla marginalerna med sig i sitt powerplay. De har ett bra powerplay, det får vi ge dem. 

Rhett Rakhshani håller med sin tränare.

– Det är tufft att få den mot oss mot slutet på matchen. Det är en tät match med mycket crosscheckar och han faller ganska lätt. Det är tufft att se matchen sluta så där. Det är normalt spel och han faller ganska lätt, säger han.

Nästa kvalmatch spelas på Hovet på torsdag.

TV: Se avgörandet här