Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

IK Oskarshamn bröt sin mardrömssvit mot Örebro

IK Oskarshamn bröt sin mardrömssvit mot Örebro
Oskarshamn tog en enkel seger mot Örebro under torsdagskvällen.
Foto: JOHAN BERNSTRÖM / BILDBYRÅN
Foto: JOHAN BERNSTRÖM / BILDBYRÅN

Oskarshamn hade aldrig vunnit i Örebro.

I kväll bröt smålänningarna den dystra sviten med besked.

Juuso Riikola gjorde sitt första mål för säsongen när Oskarshamn vann med 5-1 i Behrn arena.  

– Den här matchen var vår från start till mål, säger Oskarshamns Jonas Engström till C More.   

2019 tog Oskarshamn klivet upp i SHL. 

Under sina drygt tre säsonger i landets högsta serie har Oskarshamn haft det förtvivlat svårt mot Örebro.

Faktum är att Oskarshamn bara slagit Örebro en gång på hemmais, och aldrig på bortaplan, sedan man gick upp.

Men sviter är till för att brytas - och efter kvällens match är Oskarshamns dystra bortafacit mot Örebro ett minne blott.

Johannes Salmonsson gav Oskarshamn en drömstart när han gjorde 1-0 redan efter drygt tre minuters spel. Kort därefter gjorde Jiri Smejkal 2-0 till gästerna.

Oskarshamn bröt mardrömssviten

Rodrigo Abols reducerade åt hemmalaget i början av andra perioden, men det var Oskarshamns kväll från start till mål.

Till slut vann Oskarshamn med 5-1 och behåller sitt avstånd ner till Luleå som jagar under slutspelsstrecket. 

– Vi har suktat länge efter att vinna mot Örebro. Men den här matchen var vår från start till mål, säger Jonas Engström.

– Över 60 minuter var det här välförtjänt. Vi spelade väldigt bra i dag, tillägger han.

Förlusten var Örebros andra raka. Niklas Erikssons lag ligger femma i tabellen med 15 omgångar kvar att spela av grundserien.  

– Vi behövde en näsbränna och förhoppningsvis kan vi se helt annorlunda ut på lördag, säger Örebros tränare Niklas Eriksson till C More.