Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Hans svar efter att ha börjat följa SHL-laget

Foto: SIMON HASTEGÅRD / BILDBYRÅN
Foto: SIMON HASTEGÅRD / BILDBYRÅN

Det har blivit lite av en grej för supportrar under silly season till olika lag att börja granska följarna till deras klubb.

Har någon hockeyspelare eller släkting till dessa börjat följa favoritlaget?

Det upptäckte Luleåsympatisörer när de såg att kontraktslöse Mario Kempe började följa klubben.

– Jag började bara följa dem på Instagram. Jag har egentligen inte haft kontakt med något lag, skriver Kempe i ett sms.

33-årige Mario Kempe är just nu klubblös sedan kontraktet med KHL-laget Dinamo Minsk gått ut.

Samtidigt rehabiliterar han en skada och hoppas snart bli frisk.

Under det senaste dygnet har uppmärksamma supportrar till Luleå Hockey gjort en intressant upptäckt.

Plötsligt har Kempe börjat följa Luleå Hockey.

I många fall kan det ge en indikation om att spelaren i fråga har ett intresse av klubben.

I vissa fall kan det handla om att någon kompis spelar för klubben och att man vill hålla koll den vägen. Men vid flera tillfällen har det också visat sig vara så att spelaren är på väg dit.

Började följa sina klubbar

Exempel under de senaste åren är att Dale Weise började följa Oskarshamn på sociala medier och blev klar för klubben. Filip Cederqvist började följa Leksand, och presenterades bara några dagar senare.

Därför har supportrar tagit till sin uppgift att följa vilka spelare, eller släktingar till dessa, som börjat följa favoritklubben.

Men Mario Kempe säger sig inte ha någon kontakt med varken Luleå, eller något svenskt lag.

– Jag fortsätter med rehab och hoppas kunna vara på is snart igen, säger han.

Någon speciell förklaring till att han börjat följa just Luleå hockey som den enda SHL-klubben han valt att följa på Instagram finns inte.

– Jag började bara följa dem på Instagram, skriver han i ett sms.

Skulle du kunna tänka dig att spela i Sverige nästa säsong?

- Ja, det är absolut ett alternativ men just nu ligger mitt fokus på att bli hel igen.


Över 50 matcher med start i augusti