Den svenska OS-forwarden slog igenom i SHL redan förra säsongen. Den här säsongen har han tagit ytterligare kliv.
I slutet av december kunde SportExpressen berätta att Olofsson var klar för en flytt till Rögle och Ängelholm. Olofsson gjorde dock omgående klart att NHL är hans stora mål.
– Jag har som mål att ta mig till NHL efter i år och det är dit jag vill spela, sa Olofsson.
Nu är han nära att uppnå sin dröm.
NHL-intresse finns, och konkret sådant.
Fredrik Olofsson nära flytt till Dallas
Den klubben som ligger i framkant för att säkra upp Olofsson är Dallas Stars. Det avslöjas i veckans avsnitt av Sanny & Svensson.
Det diskuteras nu ett envägskontrakt för Olofsson och det indikerar att man tror väldigt mycket på honom.
Olofsson har den här säsongen slagit igenom med 42 poäng i Oskarshamn, och blev uttagen till OS i Peking. När slutspelet inleddes för IK Oskarshamn i lördags så stod Olofsson för två poäng.
Nu ser det ut som att NHL-drömmen håller på att slå in.
Hör veckans avsnitt av Sanny & Svensson:
https://embed.radioplay.io?id=115165&country_iso=se