Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Daniel Audette gjorde sina första mål i SHL

Daniel Audette gjorde två mål för Örebro mot Oskarshamn.
Foto: SUVAD MRKONJIC / BILDBYRÅN
Linus Öberg firar sitt 2-1.
Foto: SUVAD MRKONJIC / BILDBYRÅN

Örebro tog tre viktiga poäng i kampen om kvartsfinalplatserna i SHL.

Detta sedan Daniel Audette gjort sina två första mål för klubben i 3–1-segern mot Oskarshamn.

– Det känns bra. Det sätter sig lite i huvudet lite och man blir väldigt glad att göra mål, säger Audette i C More.

Två lag i kamp vid olika sträck i tabellen var det som gjorde upp om poängen i Oskarshamn, som vill behålla åttondelsfinalplatsen, under tisdagskvällen. Det var nämligen Örebro i topp sex-kampen som var kvällens bortalag.

Det var också de som skulle ta ledningen i matchen efter tre och en halv minut.

Målskytt för att spräcka sin målnolla i SHL blev då värvningen från februari månad Daniel Audette. Därmed gjorde han sitt första SHL-mål.

Men därefter var det Oskarshamn som gjorde 1–1 genom Cameron Brace, utan assist, efter ungefär halva perioden.

”Sätter sig lite i huvudet”

Därefter gjorde Örebro så väl 2–1 som 3–1 och det med 11 sekunder mellan målen.

Först, efter 16.32, blev Linus Öberg målskytt. Därefter var det Daniel Audettes tur att sätta andra mål i matchen efter 14.43.

3–1 till Örebro var också resultatet lagen hade med sig in i paus.

– Det känns bra. Det sätter sig lite i huvudet lite och man blir väldigt glad att göra mål, sade Audette själv i C More.

Matchens slutperiod blev sedermera mållös. Därmed kunde Örebro hålla undan och vinna med 4-1 efter att Oliver Eklind satt sista målet i tom bur.

För Oskarshamn innebar det att de förlorat sex av sina sju senaste matcher, samtliga i mars månad.

TV: Hör klubben om konkurrentens krav