Brynäs rustar om sin backsida inför den kommande säsongen.
Endast tre backar i form av Simon Bertilsson, Julius Bergman och 05:an Theo Lindstein, har kontrakt. Dessutom finns optionsår för Chay Genoway och Anton Mylläri.
Det ger sportchefen Johan Alcén ett manöverutrymme, att förändra.
Vilket han nu kommer att göra.
Två backar är överens med Gävleklubben, enligt vad SportExpressen erfar. Det handlar om Röglebacken Samuel Johannesson, och återvändande Johannes Kinnvall, som efter en säsong med endast AHL-spel i Stockton, nu vill återvända till Gävle och Brynäs, efter att ha spelat SHL-hockey med Timrå och HV71.
Kinnvall på ett längre kontrakt, och Samuel Johannesson, som vill testa vingarna på annat håll.
Johannesson: ”Behöver speltid för att utvecklas”
När Samuel Johannesson konfronteras efter Rögles derbyförlust mot Malmö, så är han fåordig.
– Jag har inte så mycket att säga om det, säger Johannesson.
Våra uppgifter säger att du hamnar i Brynäs nästa säsong.
– Jag hänvisar alla frågor till min agent.
Har du skrivit på något papper?
– Även där ber jag att få hänvisa till min agent.
Peter Nilsson, som representerar Johannesson är också fåordig.
– Det finns ett stort antal klubbar som visat intresse för honom. Men i övrigt har jag inga kommentarer.
Samuel Johannesson spelade endast tre minuter och 40 sekunder i matchen mot Malmö. Hans speltid har varierat kraftigt under säsongen, och det har inte blivit någon kontinutet i spelet. Och han medger att det inte kan fortsätta så här.
– Självklart inte. Jag behöver speltid för att utvecklas. Men jag hoppas kunna få speltid i ett långt och framgångsrikt slutspel för Rögle, säger Johannesson.
I måndagens avsnitt av podcasten Sanny & Svensson, så lanserade Sanny Lindström just en värvning av Johannesson till Gävleklubben.
Något som nu alltså ser ut att bli verklighet.
Gävlesonen Kinnvall till Brynäs - väntas skriva långt kontrakt
Johannesson är en intressant högerfattad back som nu alltså är på väg att hamna i Brynäs. Men hemmasonen Johannes Kinnvall är ett namn som förmodligen smäller högre för fansen.
Kinnvall lämnade Brynäs 2017 för att spela med Timrå. Där tog han gigantiska kliv och blev en etablerad SHL-back, som senare flyttade till HV71. Där blev han en av de mest poängstarka backarna i ligan, och skrev också på ett NHL-kontrakt med Calgary.
Den här säsongen har Kinnvall spelat AHL-hockey med Stockton, och har inte fått byta om till Calgarys matchställ en enda gång i den hårda konkurrensen.
Nu blickar han istället hemåt.
Initierade uppgiftslämnade som SportExpressen pratat med säger att Kinnvall bestämt sig för en flytt till Gävle.
Inga papper ska i dagsläget vara påskrivna, men både Kinnvall och klubbens ambitioner är att han ska skriva på ett långitdskontrakt och därmed vända tillbaka och bli en viktig bricka i klubbens omtag, där en upprustning av backsidan står högt på prioriteringslistan.
Brynäs sportchef Johan Alcén har vid upprepade tillfällen sökts för en kommentar, utan framgång.