Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

William Nylander målskytt igen – men Toronto föll

Foto: USA TODAY NETWORK / NICK TURCHIARO-USA TODAY SPORTS/ SIPA USA

LOS ANGELES. William Nylander, 26, befäste sin ställning som Toronto Maple Leafs bäste målskytt i vinter i nattens möte med Ottawa Senators.

Nylander tryckte in en retur och utjämnade till 2-2 med sin 27:e fullträff för säsongen tidigt i den andra perioden.

Men sedan tog det roliga slut för hemmalaget i den här upplagan av ”Slaget om Ontario”.

Ottawa gjorde fyra raka mål och vann med 6-2.

Maple Leafs saknade knäskadade anfallsstjärnan Austin Matthews, som väntas missa tre veckors spel. 

Coachen Sheldon Keefe hade flyttat upp rookien Pontus Holmberg som centerforward i en helsvensk andrakedja med Nylander och Calle Järnkrok.

– Klart att det påverkar laget när Matthews inte är med, men jag anser inte att vi behöver spela annorlunda. Andra får chansen att få mer istid, sa Keefe efteråt.

Lagkaptenen John Tavares flyttade upp till förstakedjan och tog Matthews plats som centerforwards mellan Michael Bunting och Mitch Marner.

”Smart spelare”

Tavares tycker att Holmberg är redo för större arbetsuppgifter i laget.

– Han är en mycket smart spelare, som är stark på skridskorna och läser spelet väl. Han är bra både defensivt och offensivt med en stark känsla för vad som händer på isen, sa Tavares. 

William Nylander leder Torontos interna poängliga på 58 poäng, 27 mål och 31 assist, efter 50 spelade matcher i vinter.

Anton Forsberg vaktade kassen hos Senators och svarade för 31 räddningar.

Lagkaptenen Brady Tkachuk var tvåmålsskytt och utnämndes till banans bäste spelare.