Arizona har haft en tuff säsong med skador och Covid-19, men nu börjar spelartruppen vara fulltalig igen.
Till nattens match fick man tillbaka unge backstjärna Jacob Chychrun, som bidrog med ett målpass.
Coyotes har vunnit fyra av de sju senaste matcherna och plockat poäng i fem av dem.
– Det hör väl mest till att vi utvecklats som lag. Lite stabilare, bättre kultur och ett system som börjar sitta lite bättre, säger Anton Strålman, 35, till SportExpressen efter nattens vinst.
Devils tog ledningen
Man visar stark sammanhållning och förmåga att resa sig från underlägen och vända matcher.
Det skedde igen i Prudential Center i Newark i nattens möte med Devils.
Hemmalaget skaffade sig en 1-0-ledning i powerplay efter sex minuter genom Nico Hischier, framspelad av Jesper Bratt.
Ledningen stod sig drygt sex minuter in i den andra perioden innan Dysin Mayo kvitterade efter uppoffrande förspel bakom kassen av Loui Eriksson.
Loui spelade sedan tillsammans med Anton Strålman fram Lawson Crouse till 2-1-målet, som i mitten av den andra perioden och gav Coyotes ett grepp om matchen.
Strålman: ”Nu har det vänt lite”
Travis Boyd ökade på till 3-1 knappt tre minuter senare och Johan Larsson fastställde slutresultatet drygt åtta minuter in i den tredje perioden.
Det var Larssons tredje mål och fjärde poäng på de fyra senaste omgångarna.
Nu blåser det positiva vindar i Arizona.
– Vi hade det helt klart motigt ett tag, där vi spelade bättre men inte fick resultaten med oss. Nu har det vänt lite och vi har lite mer tro och självförtroende, säger Strålman.
Nu väntar två matcher på två kvällar i New York fredag och lördag när Coyotes gästar Islanders och Rangers.