Gå direkt till sidans innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Slog Axel Jonsson-Fjällby i ansiktet – NHL-spelaren stängs av

Foto: Skärmdump/NHL.com
Foto: Skärmdump/NHL.com
Foto: Skärmdump/NHL.com
Foto: USA TODAY NETWORK / RUSSELL LABOUNTY-USA TODAY SPORT SIPA USA
Foto: USA TODAY NETWORK / JAMES GUILLORY-USA TODAY SPORTS/ SIPA USA
Foto: USA TODAY NETWORK / DAN HAMILTON-USA TODAY SPORTS/SI SIPA USA
1 / 7

Svenske Axel Jonsson-Fjällby blev nyligen slagen i ansiktet av en motståndare.

Nu stängs NHL-forwarden Nino Niederreiter av för slaget med klubban mot svensken.

Den schweiziske ishockeystjärnan Nino Niederreiter, som till hör Carolina Hurricanes i NHL, stängs av.

Detta sedan han i mötet med Nicklas Bäckström och Axel Jonsson-Fjällbys Washington slagit till just Jonsson-Fjällby med klubban i ansiktet.

För efter att schweizaren fått en tackling av busen Tom Wilson hängde han med överkroppen in i Capitals spelarbås. Där tappade han hjälmen och fastnade med klubban mot en motståndare.

Men när han väl skulle åka från situationen svingade han i stället med klubban rakt i ansiktet på Jonsson-Fjällby.

”En medveten, kontrollerad, sving”

Nu står det klart att Niederreiter stängs av i en match.

”Det här är inte en spelare som sitter fast och försöker ta sig loss. Det är en medveten, kontrollerad, sving med klubban mot huvudet på en motståndare i båset som träffar i ansiktet”, förklarar ligan i domen.

”Vi förstår att Niederreiter är frustrerad och håller med om att slaget inte är hårt. Det är bara på grund av avsaknaden av kraft i slaget som bestraffningen inte blir hårdare.”

I onsdags morse gjorde Jonsson-Fjällby sitt första NHL-mål i mötet med New York Islanders.

Så spenderar Foppa och Henke NHL-pengarna

Annons | HockeySverige

Hockeysverige Plus - kom närmare sporten du älskar.
Just nu för 69 kr i månaden.