Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Skellefteås succéback Filip Roos klar för NHL

Roos i Skellefteåtröjan.
Foto: NICLAS JÖNSSON / BILDBYRÅN
Filip Roos med Tre Kronor tidigare i våras.
Foto: SIMON HASTEGÅRD / BILDBYRÅN

Filip Roos var en av de sista spelarna som fick lämna Tre Kronors trupp inför VM.

Bara det var ett kvitto på hans fina säsong med Skellefteå i SHL.

Nu belönas han med ett NHL-kontrakt av Chicago Blackhawks.

– Filip har en kombination av fina egenskaper som flera lag i ligan alltid letar efter, säger Kyle Davidson.

Han kommer från en med beröm godkänd första SHL-säsong med Skellefteå. En säsong som bland annat innehöll ett antal landskamper med Tre Kronor.

Därefter har SportExpressen kunnat berätta i Sillyrummet att succébacken Filip Roos varit aktuell för spel i NHL. 

Nu belönas han med ett NHL-kontrakt av Chicago Blackhawks.

– Filip är en stor kille med fin skridskoåkning för sin storlek, säger klubbens general manager Kyle Davidson.

Den gångna säsongen gjorde Roos sju poäng på totalt 56 matcher i SHL:s grundserie och SM-slutspelet. Där visade han inte minst upp fina defensiva egenskaper.

Nu har 23-åringen från Göteborg skrivit på för två år med Blackhawks organisation.

– Filip har en kombination av fina egenskaper som flera lag i ligan alltid letar efter. Filip har spelat värdefulla minuter i Sveriges högstaligan och kommer att stärka vår uppsättning av defensiva löften.

Kontraktet är värt 925 000 dollar per säsong.

TV: Niklas Jihde om hockey-VM

Annons | HockeySverige

Hockeysverige Plus - kom närmare sporten du älskar.
Just nu för 69 kr i månaden.