Men Bäckis bedrift räckte bara till en poäng, då hans Washington Capitals förlorade i förlängningen mot Edmonton Oilers med 3-4.
Segermålet gjorde Oilers superstjärna, Connor McDavid.
Nicklas Bäckström gör sin 15.e säsong i Washington Capitals och har varit en stjärna i klubben sedan debuten säsongen 2007-08.
Ofta omskriven som målkungen Alexander Ovetjkins radarkamrat och framspelare.
Men i nattens bortamöte med Edmonton lyste Bäckis av egen kraft och gick från 998 poäng till 1000 med två fina prestationer.
Hans 1-0-mål efter drygt två minuter av den andra perioden var en fräckis, där svensken med ryggen mot kassen vispade till med en backhand och till sin glädje kunde se pucken smita in mellan benskydden på Oilersmålvakten Mikko Koskinen, som inte alls var beredd på skottet.
Bäckis fick gratisläget sedan Anthony Manthas långa passning tvärs över banan tagit på hemmabacken Evan Bouchard och landade framför Nicklas.
Koskinen hade inte målvaktsklubban i isen när Bäckis klippte till.
– Jag vet inte om jag gjort något liknande mål tidigare. Jag gick på chans och den gick in, så det var kul att se, säger Nicklas.
Oshie säkrade poängen
Edmonton kom tillbaka och både kvitterade (Kailer Yamamoto) och tog ledningen (Cody Ceci) innan mittenperioden var över.
Det dröjde drygt sex minuter in i den tredje perioden innan Capitals kvitterade och det var Nicklas Bäckström som låg bakom målet.
Med en lång crosspassning spelade han fram T.J. Oshie i powerplay och med ett skott från högra cirkeln i full fart överlistade lagkamraten Koskinen.
Sedan kom ett mål som fick hemmaspelarna att jubla lite extra i båset och det var när 32-årige veteranen Brad Malone gjorde sitt första mål i NHL på drygt sex år.
Malone kallas för ”Mr. Bakersfield” efter att ha hållit till i farmarlaget Bakersfield Condors de senaste två och ett halvt åren.
Hans senaste fullträff i NHL kom den 3 december 2015, så det var ett efterlängtat mål.
Oilers såg ut att ha segern säkrad när slutminuten tickade iväg, men med två sekunder kvar kvitterade Oshie.
– Domarna missade en hakning Ovetchkin gjorde sig skyldig till med knappt femtio sekunder kvar. Det borde ha gett en utvisning och då hade Washington inte kunnat kvittera i slutsekunderna som de gjorde, klagade förre NHL-spelaren Paul Bissonnette i expertpanenen hos TNT, som sände matchen i USA.
1000 poäng för Nicklas Bäckström
Matchen gick till förlängning och där blev just Oshie den som ställde till det när Leon Draisaitl snodde pucken av honom, vilket gav McDavid chansen att skapa en två-mot-en-situation mot en ensam Lars Eller.
Men istället för att spela fram Draisaitl valde McDavid att skjuta själv och där satt segermålet bakom Ilja Samsonov i Washingtonkassen.
McDavid hade också en assist i matchen och utnämndes till banans bäste spelare.
Men för Nicklas Bäckström var det trots förlusten en väldigt speciell kväll i NHL.
Hans 1000:e poäng kom i den 1037:e matchen, vilket är ett fantastiskt facit. Det har blivit 263 mål och 737 assist under resan fram till den eftertraktade milstolpen han nådde i natt.
För Alexander Ovetjkin blev det inget mål – och ingen assist heller – i nattens match, så den där fullträffen han behöver för att passera Jaromir Jagr och ensam inta tredjeplatsen i målligan genom tiderna låter vänta på sig.