Förra säsongen fick Jakob Forsbacka Karlsson göra debut i världens bästa hockeyliga.
Men det blev också den enda NHL-matchen för säsongen.
Nu siktar den 21-årige svensken, som har matchats flitigt i Boston Universitys lag, på att ta en ordinarie plats i Bruins organisation. I veckan fick den svenske talangen chansen i träningsmatchen mot Detroit Red Wings, spelade åtta minuter och noterades för en assist, men tvingades utgå skadad.
Forsbacka Karlsson uppmärksammas
Under matchen var det många supportrar som reagerade på en viss detalj, skriver hockeysajten BarDown.
Vilken detalj?
Namnet på ryggen.
"Fansen kunde inte låta bli att notera hur långt hans efternamn är och hur det ser ut på tröjan", skriver sajten.
"Jakobs 17 bokstäver långa efternamn får knappt plats på hans tröja, men vi diggar det faktiskt. Vi gillar långa namn för att det ser unikt ut".
Jakob Forsbacka Karlsson, 21, är lite av en doldis inom svensk hockey då han lämnade Linköping och Sverige redan säsongen 2013/2014 för spel i Omaha Lancers i den amerikanska juniorhockeyligan USHL.
Sedan två säsonger tillbaka tillhör centern Boston Bruins organisation och i junior-VM 2015/2016 var han en del av det svenska laget och noterades för ett mål och fyra assist på sju spelade matcher i turneringen.
https://twitter.com/HeartofNHL/status/910426461928116225
Jakob Forsbacka Karlsson är dock inte ensam svensk i NHL med två efternamn på tröjan. Oliver Ekman-Larsson i Arizona Coyotes och Joel Eriksson Ek i Minnesota Wild är två andra exempel.