Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

NHL får fnatt av svenskens tröja

Vi bevakar de största händelserna och sänder live varje dag.
Jakob Forsbacka Karlsson i Juniorkronorna.
Foto: JOEL MARKLUND / BILDBYRÅN
Foto: Jakob Forsbacka Karlsson uppmärksammas i Nordamerika för sitt långa efternamn.

Jakob Forsbackas mål är att slå sig in i NHL.

Och Boston Bruins-svensken är redan en snackis i Nordamerika.

För namnet på ryggen.

"Det får knappt plats på tröjan", skriver hockeysajten BarDown.

Förra säsongen fick Jakob Forsbacka Karlsson göra debut i världens bästa hockeyliga.

Men det blev också den enda NHL-matchen för säsongen.

Nu siktar den 21-årige svensken, som har matchats flitigt i Boston Universitys lag, på att ta en ordinarie plats i Bruins organisation. I veckan fick den svenske talangen chansen i träningsmatchen mot Detroit Red Wings, spelade åtta minuter och noterades för en assist, men tvingades utgå skadad.

Forsbacka Karlsson uppmärksammas

Under matchen var det många supportrar som reagerade på en viss detalj, skriver hockeysajten BarDown. 

Vilken detalj?

Namnet på ryggen.

"Fansen kunde inte låta bli att notera hur långt hans efternamn är och hur det ser ut på tröjan", skriver sajten.

"Jakobs 17 bokstäver långa efternamn får knappt plats på hans tröja, men vi diggar det faktiskt. Vi gillar långa namn för att det ser unikt ut".

Jakob Forsbacka Karlsson, 21, är lite av en doldis inom svensk hockey då han lämnade Linköping och Sverige redan säsongen 2013/2014 för spel i Omaha Lancers i den amerikanska juniorhockeyligan USHL.

Sedan två säsonger tillbaka tillhör centern Boston Bruins organisation och i junior-VM 2015/2016 var han en del av det svenska laget och noterades för ett mål och fyra assist på sju spelade matcher i turneringen.


https://twitter.com/HeartofNHL/status/910426461928116225

Jakob Forsbacka Karlsson är dock inte ensam svensk i NHL med två efternamn på tröjan. Oliver Ekman-Larsson i Arizona Coyotes och Joel Eriksson Ek i Minnesota Wild är två andra exempel.