Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Matthews glänste i nattens stjärnduell

Auston Matthews stal showen i nattens 8-3 seger
Foto: NATHAN DENETTE / AP TT NYHETSBYRÅN
Nathan MacKinnon var åter på isen
Foto: NATHAN DENETTE / AP TT NYHETSBYRÅN

LOS ANGELES. Det skulle bli ett stjärnornas krig.

Heta Toronto Maple Leafs mot Colorado Avalanche, som fick tillbaka centerforwarden Nathan MacKinnon efter en lång skada.

Men kraftmätningen var över redan efter 15 minuter.

Då hade Maple Leafs skaffat sig en 3-0-ledning, det blev 8-3 till slut.

William Nylander visade vägen med sitt 1-0-mål redan efter 4.31 minuter, hans 10:e fullträff den här säsongen.

Nylander hade också en assist och var +4 och utnämndes till matchens tredje stjärna.

Överst på tronen i Scotiabank Arena i Toronto den här onsdagskvällen var Auston Matthews, som svarade för ett hattrick.

Nyrakad som han var den 1 december efter att ha sagt hejdå till den där stora mustaschen för att samla in pengar till cancerforskningen under Movember.

Matthews samlade in 134 000 dollar, ca 1,2 miljoner kronor, på sin mustaschkampanj den senaste månaden.

”Känner mig som 16 år” 

– Jag känner mig som 16 år igen, sa Matthews tidigare under onsdagen med anledning av sin nya look.

Media i Toronto ”gick bananas” och gjorde stora rubriker på temat ”No mustach, no problem” efter målshowen några timmar senare.

– Ge Matthews tummen upp för sitt stora hjärta när det gäller välgörenhet inom det här området, sa förre NHL-spelaren Mike Johnson i expertpanelen hos NHL Network efter matchen.

Själv hyllade Matthews målvakten Jack Campbell och laget när han intervjuades efteråt:

– Vi hade fyra bra kedjor som körde ikväll, det gav resultat, sa Auston.

Matthews och Nylander var inte de enda Torontostjärnorna som lyste upp den kanadensiska himlen i natt.

John Tavares, Jason Spezza, Pierre Engvall och Travis Dermott hamnade också i målprotokollet.

För Engvall var det tredje fullträffen i höst, han hade fyra skott på mål och fortsätter visa att han förtjänar mer istid.

Tung kväll för Joohansson

Colorado, då?

Förstemålvakten Darcy Kuemper kom aldrig till spel, enligt uppgift på grund av en skada på överkroppen.

Jonas Johansson fick hoppa in mellan stolparna och hade en tung kväll med åtta insläppta skott på 41 skott.

Men han var en inte ensam om att dyster statistik den här kvällen.

André Burakovsky var -3, Gabriel Landeskog bidrog med en assist, men slutade på -2 och backstjärnan Cale Makar lämnade isen poänglös och med -2.

Annons | HockeySverige

Hockeysverige Plus - kom närmare sporten du älskar.
Just nu för 69 kr i månaden.