Han berättade sedan att hans hustru Therese hade frågat honom häromdagen om vad han önskade sig i födelsedagspresent.
– Jag svarade att jag inte ville ha någonting, men sedan när jag kom hit i kväll önskade jag mig en vinst. Jag ville göra en bra match och ta med mig en seger härifrån. Det var allt jag ville.
Henke förklarade sedan varför:
– Det är tungt att förlora två matcher hemma, som vi hade gjort. Så därför ville jag ge allt där ute på isen i kväll och hela laget bjöd till och kämpade och slet. Det såg inte så snyggt ut, men vi hittade en väg att vinna på.
Lindberg avgjorde – hyllas av Henke
Oscar Lindberg sköt det matchavgörande 2-0-målet och var full av beundran för Henke.
– Han var riktigt bra i kväll och var en stor orsak till att vi fick två poäng, säger Oscar.
Lindbergs fullträff kom efter ett snyggt solonummer.
Den 25-årige Skellefteåforwarden snurrade upp Bostonbacken Brandon Carlo, så det stod härliga till för att sedan ur snäv vinkel skicka upp pucken i bortre krysset bakom Tuukka Rask.
Fullträffen var hans 5:e i vinter och med 8 assist också har det blivit 13 poäng.
Men det var Henrik Lundqvist som snodde rubrikerna.
Han tangerade nu inte bara Grant Fuhr notering om 403 segrar i karriären utan tangerade också Martin Brodeurs rekord när det gäller flest segrar i ligan under de första 12 första säsongerna.
– Det här var en viktig seger för oss, säger Oscar om de två bortapoängen i Boston.
Se fler höjdpunkter på Viasatsport.se och matcherna live eller 48 timmar i efterhand på Viaplay.se