Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Hörnqvist dominant och utsatt för överfall

Foto: Kim Klement / SIPA/IBL

LOS ANGELES. Han spelade fram till 1-0-målet, gjorde själv 2-0 och valdes till banans bäste spelare.

Och utsattes för rena överfallet innan matchen var slut.

Patric Hörnqvist, 35, hamnade i centrum när Florida Panthers besegrade Ottawa Senators med 3-0 i natt, svensk tid.

Det var Ottawas lagkapten och anfallsstjärna Brady Tkachuk som efter en avblåsning i den tredje perioden satsade hårt och gav Hörnqvist en tryckare längs sargen utanför Panthers spelarbås.

Den smällen orsakade ett jättebråk, som slutade med kalabalik och utvisningar. Hörnqvist lagkamrat Radko Gudas gav sig på Tkachuk och flera spelare kastade handskarna och började slåss. 

Så varför var Brady Tkachuk plötsligt så arg på Patric Hörnqvist?

– Inget speciellt hade hänt, det var lite grinigt överlag i den tredje perioden när båda lagen ville vinna, säger Patric till SportExpressen.

Hans fullträff var ett typiskt Hörnqvist-mål, där han stångades framför motståndarkassen och på andra försöket fick in pucken mellan benskydden på Ottawamålvakten Anton Forsberg.

”Forsberg höll dem kvar i matchen”

Framspelningen till Mason Marchments 1-0, som också kom i powerplay, hade ett liknande förlopp.

Anton Forsberg hade räddat 36 skott efter två perioders spel och bara släppt in ett mål.

– Forsberg höll Senators kvar i matchen trots att han var bombarderad med skott. Utan hans storspel hade det här varit över mycket tidigare, sa förre NHL-spelaren Ken Daneyko i expertpanelen hos NHL Network.

När slutsignalen kom hade Forsberg räddat 45 skott.

Annons | HockeySverige

Hockeysverige Plus - kom närmare sporten du älskar.
Just nu för 69 kr i månaden.