– Det var ett gemensamt beslut inom laget att vi skulle göra något annorlunda med klädseln ikväll, berättade matchhjälten Tyler Myers i en tv-intervju med Hockey Night in Canada efter slutsignalen.
Just Canucksspelarnas udda klädsel den här lördagskvällen blev stort uppmärksammad i kanadensisk tv.
Hockey Night in Canada visade videoklipp på hemmaspelarna när de kom till arenan före matchen, en av dem som man fokuserade på var Elias Petterson.
– Med tanke på resultatet i kväll får vi nog göra samma klädval på måndag när vi möter Calgary igen, sa Tyler Myers med ett leende.
Nattens match gick i ett rasande tempo, där Vancouver pressade på oavbrutet.
Men precis som tidigare storspelade Jacob Markström i Flameskassen.
Canucks vann skotten med 45-19, så Markström hade en svettig kväll i sin gamla hemmaarena.
Han höll tätt fram till mitten av den andra perioden när Quinn Hughes fick fritt fram efter ett misstag i Calgaryförsvaret.
Men Flames kvitterade knappt två minuter senare genom Sam Bennett och det stod oavgjort ända fram till den 15:e minuten av den sista perioden.
Ett nytt slarv av Flames gav Tyler Myers en öppning och han tog sig in i skottsektorn och skickade i väg ett skott, som seglade in bakom Markström.
Poäng av Loui Eriksson
Elias Pettersson stod framför kassen och försökte få klubban på pucken, men den var redan över mållinjen, så Myers fick målet.
Sedan kunde Brandon Sutter fastställa slutresultatet i tom kasse med 83 sekunder kvar.
För framspelningen svarade Loui Eriksson, som nu fick göra sin andra match för säsongen.
Han var den ende av lagets fyra svenskar som hamnade i poängprotokollet.
Alexander Edler gjorde en jättematch i försvaret och satte in några hårda tacklingar på Elias Lindholm och Matthew Tkachuk under matchen.
Tkachuk var så irriterad över Edlers framfart att han gav sig på svensken på slutsignalen och startade en brottningsmatch på isen.
– Edler är en kämpe, som ger och tar utan gnäll. Han är otroligt viktig för Vancouver, berömde förre Canucksbacken Kevin Bieksa i tv-studion hos Sportsnet.
Calgary tvingades spela utan centern Mikael Backlund under de sista två perioderna sedan han täckt ett skott under den första perioden och skadat sig.