Svensken slog in reduceringen till 2-3 på tennis över bröstet på Flyersmålvakten Brian Elliott.
Det var Hörnqvists 8:e mål för säsongen, vilket gör honom till Penguins fjärde bäste målskytt efter Jake Guentzel (11), Phil Kessel (11) och Crosby (10).
Patric har fått ihop 15 poäng på 23 matcher i höst och varit en av Pittsburghs nyckelspelare.
Matt Murray påkörd av Jakub Voracek
Men matchens stora snackis var Crosbys eleganta styrning med klubbladet på ett skott från backen Kris Letang efter 1.48 av förlängningen.
- Det där är en variant vi tränar på dagligen. Sedan har vi Hörnqvist på plats framför kassen som stökar till det för målvakterna med sitt uppoffrande spel, där han jagar returer och försöker få till styrningar, sa Crosby efteråt.
Fullträffen var centerstjärnans fjärde på de senaste tre matcherna. Crosby hade också två assist i natt.
Allt var dock inte klang och jubel hos mästarna, då man fick målvakten Matt Murray skadad. Han tvingades utgå efter att ha blivit pååkt av Flyersforwarden Jakub Voracek.
För Philadelphia går det mesta snett just nu.
Det här vara lagets åttonde raka förlust och man har varit i ledningen i sex av matcherna.