Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

MATCHFAKTA

Troja/Ljungby-Mariestad    4-5 (1–0, 3–3, 0–1, 0–1)

 Första perioden: 1–0 (4.20) Oscar Andersson (Alexander Johansson, Patrik Kannerling) spel fem mot fyra.

 Andra perioden: 2–0 (7.43) Mattias Åkesson (Thomas Augustsson, David Striz), 2–1 (8.19) Karl Helmersson (Joakim Nettelbladt, Christer Andersson), 3–1 (9.33) Daniel Karlsson (Mattias Nilsson, Patrik Kannerling), 4–1 (11.05) Olof Mårs (David Striz, Daniel Håkansson) spel fem mot fyra, 4–2 (11.16) Daniel Johansson (Joakim Nettelbladt, Kalle Hagström), 4–3 (15.05) Christoffer Ekholm (Daniel Johansson, Robert Medin) spel fem mot fyra.

 Tredje perioden: 4–4 (19.48) Mikael Zettergren (Ronny Johansson, Joakim Nettelbladt).

 Fjärde perioden: 4–5 (1:56) Martin Wallin (Mikael Zettergren, Christer Andersson).

 Skott: 48–23 (16–6, 15–7, 17–9, 0–1).

 Utv, Troja/Ljungby: 4x2, 1x10. Mariestad: 10x2.

 Domare: Wolmer Edqvist, Grums.

 Publik: 1 473.


Sundsvall-Huddinge    6-3 (1–1, 4–0, 1–2)

 Första perioden: 0–1 (10.42) Victor Ahlström (Jesper Andersson, Billie Blomberg), 1–1 (11.23) Mikael Brancalion (Nicklas Johansson).

 Andra perioden: 2–1 (2.48) Niklas Granberg (Stefan Andersson, Niklas Bröms), 3–1 (5.27) Nicklas Johansson (Niklas Öhman, Stefan Andersson) spel fem mot tre, 4–1 (7.49) Mikael Brancalion (Fredrik Mannström, Stefan Svanbom), 5–1 (12.36) Mikael Brancalion (Niklas Johansson, Fredrik Mannström).

 Tredje perioden: 5–2 (15.28) Victor Ahlström (Oscar Ahlström) spel fem mot fyra, 5–3 (15.41) Jesper Andersson (Fredric Andersson), 6–3 (18.50) Nicklas Johansson (Niklas Bröms).

 Skott: 38–30 (15–10, 19–6, 4–14).

 Utv, Sundsvall: 4x2. Huddinge: 4x2.

 Domare: Pierre Schilken, Luleå.

 Publik: 675.


Mora-Bofors    5-1 (1–0, 1–0, 3–1)

 Första perioden: 1–0 (12.07) Tony Lagerström (Eric Healey, Greger Artursson).

 Andra perioden: 2–0 (2.07) Tony Lagerström (Greger Artursson) spel fem mot fyra.

 Tredje perioden: 2–1 (4.02) Andreas Sundin (Björn Östlund), 3–1 (16.24) Markus Lilja (Tony Lagerström) spel fem mot fyra, 4–1 (17.56) Marcus Eriksson (Patrick Cedergren, Eric Healey), 5–1 (19.54) Greger Artursson (Daniel Viksten) spel fem mot fyra.

 Skott: 27–34 (7–9, 11–13, 9–12).

 Utv, Mora: 6x2. Bofors: 7x2.

 Domare: Henrik Odsjö, Huddinge.

 Publik: 2 049.


Björklöven-AIK    1-2 (0–1, 1–0, 0–1)

 Första perioden: 0–1 (16.47) David Engblom (Johan Adolfsson) spel fem mot fyra.

 Andra perioden: 1–1 (15.28) Mattias Wennerberg (Mattias Hellström, Johan Bergmark).

 Tredje perioden: 1–2 (4.25) Christian Sandberg (Mattias Beck, Johan Ryno).

 Skott: 37–31 (7–10, 18–16, 12–5).

 Utv, Björklöven: 8x2. AIK: 4x2, 1x10.

 Domare: Niclas Johansson, Södertälje.

 Publik: 3 881.


Växjö-Nybro    6-5  (2–2, 2–2, 1–1, 0–0, 1–0)

 Första perioden: 1–0 (6.17) Robert Rosén (Christian Jacobsson, Josh MacNevin), 1–1 (9.39) Andreas Elofsson (Jarno Honkonen, Michael Irani) spel fem mot fyra, 1–2 (10.29) Andreas Dahlberg (Michael Irani), 2–2 (14.03) Josh MacNevin (David Lundbohm) spel fem mot fyra.

 Andra perioden: 3–2 (6.38) Daniel Åhsberg (Alexej Fashoutdinov, Viktor Fast) spel fem mot tre, 4–2 (7.26) Christian Jacobsson (Robert Rosén, Christian Magnusson) spel fem mot fyra, 4–3 (13.52) Robert Kimby (Olivier Bouchard), 4–4 (15.36) Andreas Dahlberg.

 Tredje perioden: 5–4 (13.15) Josh MacNevin (Christian Magnusson) spel fem mot tre, 5–5 (14.42) Robert Kimby (Kevin Hecquefeuille) spel fyra mot fem.

 Skott: 32–49 (14–14, 7–15, 8–13, 2–7, 1–0).

 Utv, Växjö: 4x2. Nybro: 8x2, 1x5, 1 Matchstraff.

 Domare: Mikael Noord, Arboga.

 Publik: 2 721.


Västerås-Almtuna    3-2 (2–1, 1–1, 0–0)

 Första perioden: 1–0 (1.44) Sebastian Meijer (Henrik Nordfeldt, Pär Arlbrandt) spel fem mot tre, 2–0 (11.39) Patrik Juhlin (Kalle Olsson, Matthias Holmstedt) spel fem mot fyra, 2–1 (19.16) Johan Jonsson (Andreas Paulsson, Mikael Aaro) spel fem mot fyra.

 Andra perioden: 2–2 (11.16) Johan Andersson (Christopher Dahlén, Jonathan Persson), 3–2 (13.20) Niklas Olausson (Sebastian Meijer, Stefan Hellkvist) spel fem mot fyra.

 Skott: 24–21 (6–5, 13–7, 5–9).

 Utv, Västerås: 7x2. Almtuna: 9x2.

 Domare: Thomas Forsström, Umeå.

 Publik: 2 603.


Borås-Malmö    1-6 (0–1, 1–2, 0–3)

 Första perioden: 0–1 (13.33) Nichlas Hardt (Jonas Höglund) spel fem mot fyra.

 Andra perioden: 0–2 (10.20) Hampus Gustafsson (Nichlas Hardt), 0–3 (11.51) Marcus Paulsson (Fredrik Eriksson, Jesper Damgaard), 1–3 (16.57) David Ullström (Mattias Remstam).

 Tredje perioden: 1–4 (7.27) Nichlas Hardt (Marcus Paulsson, Mathias Johansson), 1–5 (9.23) Nichlas Hardt (Jesper Damgaard, Mathias Johansson) spel fem mot fyra, 1–6 (17.47) Jesper Damgaard (Carl Söderberg, Nichlas Hardt) spel fem mot fyra.

 Skott: 31–23 (7–6, 12–8, 12–9).

 Utv, Borås: 9x2, 1x10. Malmö: 7x2, 1x10.

 Domare: Morgan Johansson, Ljungby.

 Publik: 1 503.