De båda spelarna var ombytta i sina respektive klubbar under fredagskvällens allsvenska omgång.
Söderberg spelade i första backparet när Almtuna slog Mora på bortaplan, och i Örnsköldsvik så var Marcus Karlström sjundeback för HV71.
Det är inte första gången som Karlström varit på väg bort från HV71. I höstas ville Västerås värva Karlström, men fick då nej från HV71 med anledning av att serieettan helt enkelt behövde alla backar man kunde få.
Men Karlström har under en längre tid varit missnöjd med sin roll i klubben. Nu har man därför hittat en lösning. Marcus Karlström går till Almtuna och i utbyte får HV71 den rutinerade tvåvägsbacken Andreas Söderberg med stor erfarenhet från både SHL och Hockeyallsvenskan.
I SHL har han representerat Timrå, men kom upp som ungdomsspelare i Skellefteå AIK. Söderberg har även spelat en SHL-match för Malmö, när han tillhörde IK Pantern i Hockeyallsvenskan.
Nu flyttar 25-åringen till Jönköping. Och för Marcus Karlström väntar en återkomst till Uppsala.
Karlström var en av ligans främsta offensiva backar förra säsongen för just Almtuna och förväntas få en stor roll i klubbens jakt på en fortsatt plats i Hockeyallsvenskan.
Bytesaffären är ännu inte bekräftad från någon av klubbarna.