Personuppgiftspolicy

Vi vill informera dig om vår policy som beskriver hur vi behandlar personuppgifter och cookies.

Läs mer

Hockeyallsvenskans spelschema 2017/18

Spelarna som var på plats under upptaktsträffen. Foto: JONAS EKSTRÖMER/TT / TT NYHETSBYRÅN

Här är det kompletta spelschemat för säsongen 2017/2018 av Hockeyallsvenskan.

Se när ditt lag spelar i Hockeyallsvenskan och vilken kanal som sänder matchen.

Alla 52 omgångar.

Två lag i Hockeyallsvenskan är nya för säsongen. Dels Leksands IF som i våras degraderades från SHL efter kvalförlusten mot Mora IK. Det andra nya laget för säsongen är klassiska Troja/Ljungby som i Kvalserien till Hockeyallsvenskan tog Västerås IK:s plats.

Så spelas Hockeyallsvenskan 17/18

Lag 1 och 2 möts i en seriefinal i bäst av fem matcher. Vinnaren går till direktkval mot lag 14 i SHL, förloraren går till play off.

Lag 3–8 går till slutspelsserien (enkelserie med fem matcher per lag) med bonuspoäng baserat på tabellplacering i allsvenskan: lag 3 startar på 3 poäng, lag 4 på 2 poäng, lag 5 på 1 poäng medan lag 6–8 inleder utan poäng. Seriesegraren går till playoff, i bäst av tre matcher, mot förloraren i allsvenska seriefinalen.

Play off-segraren går till direktkval mot lag 13 i SHL. Direktkvalen spelas i bäst av sju matcher, där förlorarna spelar i allsvenskan nästa säsong.

Lag 9–12 i allsvenskan har spelat klart för säsongen. 

Lag 13–14 i allsvenskan spelar kvalserien till i allsvenskan mot fyra lag från hockeyettan. Två lag går till allsvenskan nästa säsong.

Hur kan jag se Hockeyallsvenskan?

C More har sändningsrättigheterna, och det är i dessa kanaler – bland annat via streaming på cmore.se och dess app – som matcherna visas. Utvalda matcher kan komma att visas även i TV12.

Tv-tablåerna är planerade till och med den 31 oktober.

Hockeyallsvenskan spelschema 17/18

Här är spelschemat för hela säsongen, med reservation för ändringar.

OMGÅNG 1

Tisdag 19 september

19.00 AIK–Pantern C More Play

19.00 Bik Karlskoga–Björklöven C More Live

19.00 Timrå–Vita Hästen C More Play

Onsdag 20 september

19.00 Leksand–Södertälje C More Hockey

19.00 Oskarshamn–Modo C More Live

19.00 Tingsryd–Almtuna C More Play

19.00 Västervik–Troja-Ljungby C More Play

 

OMGÅNG 2  

Fredag 22 september 

19.00 Almtuna–AIK C More Live

19.00 Björklöven–Leksand C More Hockey

19.00 Pantern–Timrå C More Play

19.00 Troja-Ljungby–Bik Karlskoga C More Sport

19.00 Vita Hästen–Oskarshamn C More Play

Lördag 23 september

18.00 Modo–Västervik C More Live

18.00 Södertälje–Tingsryd C More Play

 

OMGÅNG 3

Tisdag 26 september

19.00 Timrå–Almtuna C More Live

19.00 Västervik–Vita Hästen C More Play

Onsdag 27 september

19.00 AIK–Tingsryd C More Play

19.00 Björklöven–Södertälje C More Play

19.00 Bik Karlskoga–Modo C More Hockey

19.00 Leksand–Troja-Ljungby C More Live

19.00 Oskarshamn–Pantern C More Play

 

OMGÅNG 4

Fredag 29 september

19.00 Pantern–Västervik C More Play

19.00 Södertälje–AIK C More Hockey

19.00 Tingsryd–Timrå C More Play

19.00 Troja-Ljungby–Björklöven C More Live

19.00 Vita Hästen–Bik Karlskoga C More Play

Lördag 30 september

18.00 Almtuna–Oskarshamn C More Play

18.00 Modo–Leksand C More Live

 

OMGÅNG 5

Tisdag 3 oktober

19.00 Bik Karlskoga–Pantern C More Hockey

19.00 Leksand–Vita Hästen C More Sport  

Onsdag 4 oktober

19.00 Almtuna–Västervik C More Play

19.00 Björklöven–Modo C More Sport

19.00 Oskarshamn–Tingsryd C More Play

19.00 Timrå–AIK C More Hockey

19.00 Troja-Ljungby–Södertälje C More Live

 

OMGÅNG 6

Fredag 6 oktober

19.00 AIK–Oskarshamn C More Sport

19.00 Almtuna–Bik Karlskoga C More Play

19.00 Pantern–Leksand C More Live 

19.00 Tingsryd–Västervik C More Play

Lördag 7 oktober

15.15 Södertälje–Timrå C More Live     

21.00 Modo–Troja-Ljungby C More Sport

Måndag 9 oktober

19.00 Oskarshamn–Timrå C More Live 

(flyttad från omgång 7)    

19.00 Vita Hästen–Björklöven C More Hockey

 

OMGÅNG 7

Tisdag 10 oktober

19.00 Bik Karlskoga–Tingsryd C More Sport 

Onsdag 11 oktober

19.00 Björklöven–Pantern C More Play

19.00 Leksand–Almtuna C More Play

19.00 Modo–Södertälje C More Hockey

19.00 Troja-Ljungby–Vita Hästen C More Play

19.00 Västervik–AIK C More Sport  

 

OMGÅNG 8

Fredag 13 oktober

19.00 AIK–Bik Karlskoga C More Live

19.00 Almtuna–Björklöven C More Play

19.00 Pantern–Troja-Ljungby C More Play

19.00 Södertälje–Oskarshamn C More Play

19.00 Timrå–Västervik C More Play

19.00 Tingsryd–Leksand C More Play

19.00 Vita Hästen–Modo C More Sport

 

OMGÅNG 9

Söndag 15 oktober

16.00 Björklöven–Tingsryd C More Play

16.00 Leksand–AIK C More Hockey

16.00 Troja-Ljungby–Almtuna C More Play

16.00 Västervik–Oskarshamn C More Live

18.30 Pantern–Modo C More Play

(flyttad från omgång 21)

18.30 Vita Hästen–Södertälje C More Live

Måndag 16 oktober

19.00 Bik Karlskoga–Timrå C More Hockey

 

OMGÅNG 10

Tisdag 17 oktober

19.00 Almtuna–Modo C More Live

Onsdag 18 oktober

19.00 AIK–Björklöven C More Hockey

19.00 Oskarshamn–Bik Karlskoga C More Play

19.00 Pantern–Vita Hästen C More Play

19.00 Södertälje–Västervik C More Play

19.00 Timrå–Leksand C More Sport

19.00 Tingsryd–Troja-Ljungby C More Play

 

OMGÅNG 11

Fredag 20 oktober

19.00 Almtuna–Södertälje C More Play

19.00 Leksand–Bik Karlskoga C More Play

19.00 Modo–Timrå C More Hockey

19.00 Tingsryd–Pantern C More Play

19.00 Troja-Ljungby–Oskarshamn C More Play 

19.00 Vita Hästen–AIK C More Live

19.00 Västervik–Björklöven C More Play

 

OMGÅNG 12

Onsdag 25 oktober

19.00 Björklöven–Timrå C More Live

19.00 Bik Karlskoga–Västervik C More Play 

19.00 Leksand–Oskarshamn C More Hockey 

19.00 Modo–Tingsryd C More Play

19.00 Pantern–Södertälje C More Play

19.00 Troja-Ljungby–AIK C More Sport

19.00 Vita Hästen–Almtuna C More Play

 

OMGÅNG 13

Fredag 27 oktober

19.00 Almtuna–Pantern C More Play

19.00 Södertälje–Bik Karlskoga C More Live 

19.00 Timrå–Troja-Ljungby C More Play

19.00 Tingsryd–Vita Hästen C More Play

19.00 Västervik–Leksand C More Hockey

Lördag 28 oktober

15.15 AIK–Modo C More Live

18.00 Oskarshamn–Björklöven C More Play  

OMGÅNG 14

Tisdag 31 oktober

19.00 Almtuna–Tingsryd C More Live    

19.00 Pantern–AIK C More Hockey

Onsdag 1 november

19.00 Björklöven–Bik Karlskoga    

19.00 Modo–Oskarshamn    

19.00 Södertälje–Leksand    

19.00 Troja-Ljungby–Västervik    

19.00 Vita Hästen–Timrå    

 

OMGÅNG 15

Fredag 3 november

19.00 Oskarshamn–Vita Hästen    

19.00 Timrå–Pantern    

19.00 Tingsryd–Södertälje    

19.00 Västervik–Modo    

Lördag 4 november

15.15 AIK–Almtuna    

15.15 Leksand–Björklöven    

18.00 Bik Karlskoga–Troja-Ljungby    

 

OMGÅNG 16

Måndag 6 november

19.00 Södertälje–Björklöven    

Tisdag 7 november

19.00 Pantern–Oskarshamn    

19.00 Vita Hästen–Västervik    

Onsdag 8 november

19.00 Almtuna–Timrå    

19.00 Modo–Bik Karlskoga    

19.00 Tingsryd–AIK    

19.00 Troja-Ljungby–Leksand    

 

OMGÅNG 17

Fredag 10 november

19.00 Björklöven–Troja-Ljungby    

19.00 Timrå–Tingsryd    

19.00 Västervik–Pantern    

Lördag 11 november

15.15 Bik Karlskoga–Vita Hästen    

15.15 Leksand–Modo    

18.00 AIK–Södertälje    

18.00 Oskarshamn–Almtuna    

 

OMGÅNG 18

Måndag 13 november

19.00 Västervik–Almtuna    

Onsdag 15 november

19.00 AIK–Timrå    

19.00 Pantern–Bik Karlskoga    

19.00 Södertälje–Troja-Ljungby    

19.00 Tingsryd–Oskarshamn    

19.00 Vita Hästen–Leksand    

 

OMGÅNG 19

Fredag 17 november

19.00 Leksand–Pantern    

19.00 Modo–Björklöven    

(flyttad från omgång 18)

19.00 Oskarshamn–AIK    

19.00 Timrå–Södertälje    

19.00 Västervik–Tingsryd    

Lördag 18 november

18.00 Bik Karlskoga–Almtuna    

Söndag 19 november

16.00 AIK–Västervik    

(flyttad från omgång 20) 

16.00 Björklöven–Vita Hästen    

Måndag 20 november

19.00 Troja-Ljungby–Modo    

 

OMGÅNG 20

Onsdag 22 november

19.00 Almtuna–Leksand    

19.00 Pantern–Björklöven    

19.00 Södertälje–Modo

19.00 Timrå–Oskarshamn    

19.00 Tingsryd–Bik Karlskoga    

19.00 Vita Hästen–Troja-Ljungby      

OMGÅNG 21

Fredag 24 november

19.00 AIK–Leksand    

19.00 Almtuna–Troja-Ljungby    

19.00 Modo–Pantern    

(flyttad från omgång 9)

19.00 Södertälje–Vita Hästen    

19.00 Tingsryd–Björklöven    

Lördag 25 november

18.00 Oskarshamn–Västervik    

Söndag 26 november

16.00 AIK–Vita Hästen    

(flyttad från omgång 23)

16.00 Timrå–Bik Karlskoga  

OMGÅNG 22

Tisdag 28 november

19.00 Modo–Almtuna    

Onsdag 29 november

19.00 Björklöven–AIK    

19.00 Bik Karlskoga–Oskarshamn    

19.00 Leksand–Timrå    

19.00 Troja-Ljungby–Tingsryd    

19.00 Vita Hästen–Pantern    

19.00 Västervik–Södertälje    

 

OMGÅNG 23

Fredag 1 december

19.00 Oskarshamn–Troja-Ljungby    

19.00 Pantern–Tingsryd    

19.00 Södertälje–Almtuna    

19.00 Timrå–Modo    

Lördag 2 december

15.15 Björklöven–Västervik    

18.00 Bik Karlskoga–Leksand    

Måndag 4 december

19.00 Troja-Ljungby–Timrå    

(flyttad från omgång 26)

 

OMGÅNG 24

Tisdag 5 december

19.00 Modo–Vita Hästen    

19.00 Oskarshamn–Södertälje    

Onsdag 6 december

19.00 Björklöven–Almtuna    

19.00 Bik Karlskoga–AIK    

19.00 Leksand–Tingsryd    

19.00 Troja-Ljungby–Pantern    

19.00 Västervik–Timrå    

 

OMGÅNG 25

Fredag 8 december

19.00 Almtuna–Vita Hästen    

19.00 Oskarshamn–Leksand    

19.00 Södertälje–Pantern    

19.00 Tingsryd–Modo    

19.00 Västervik–Bik Karlskoga    

Lördag 9 december

15.15 AIK–Troja-Ljungby    

18.00 Timrå–Björklöven    

 

OMGÅNG 26

Onsdag 13 december

19.00 Björklöven–Oskarshamn    

19.00 Bik Karlskoga–Södertälje    

19.00 Leksand–Västervik    

19.00 Modo–AIK    

19.00 Pantern–Almtuna    

19.00 Vita Hästen–Tingsryd    

 

OMGÅNG 27

Fredag 15 december

19.00 AIK–Pantern    

19.00 Leksand–Södertälje    

19.00 Timrå–Vita Hästen    

19.00 Tingsryd–Almtuna    

19.00 Västervik –Troja-Ljungby    

Lördag 16 december

15.15 Bik Karlskoga–Björklöven    

18.00 Oskarshamn–Modo    

 

OMGÅNG 28

Måndag 18 december

19.00 Björklöven–Leksand    

19.00 Modo–Västervik    

19.00 Troja-Ljungby–Bik Karlskoga    

Onsdag 20 december

19.00 Almtuna–AIK    

19.00 Pantern–Timrå    

19.00 Södertälje–Tingsryd    

19.00 Vita Hästen–Oskarshamn    

 

OMGÅNG 29

Torsdag 21 december

19.00 Leksand–Troja-Ljungby    

19.00 Modo–Bik Karlskoga    

Fredag 22 december

19.00 AIK–Tingsryd    

19.00 Oskarshamn–Pantern    

19.00 Timrå–Almtuna    

19.00 Västervik–Vita Hästen    

 

OMGÅNG 30

Tisdag 26 december

18.00 Modo–Leksand    

Onsdag 27 december

19.00 Almtuna–Oskarshamn    

19.00 Pantern–Västervik    

19.00 Södertälje–AIK    

19.00 Tingsryd–Timrå    

19.00 Troja-Ljungby–Björklöven    

19.00 Vita Hästen–Bik Karlskoga    

 

OMGÅNG 31

Fredag 29 december

19.00 Bik Karlskoga–Pantern 

19.00 Leksand–Vita Hästen

19.00 Oskarshamn–Tingsryd

19.00 Timrå–AIK

19.00 Troja-Ljungby–Södertälje

19.00 Västervik–Almtuna

Lördag 30 december

18.00 Modo–Björklöven

(flyttad från omgång 45) 

 

OMGÅNG 32

Onsdag 3 januari

19.00 AIK–Oskarshamn    

19.00 Almtuna–Bik Karlskoga    

19.00 Modo–Troja-Ljungby    

19.00 Pantern–Leksand    

19.00 Södertälje–Timrå    

19.00 Tingsryd–Västervik    

19.00 Vita Hästen–Björklöven    

 

OMGÅNG 33

Fredag 5 januari

19.00 Leksand–Almtuna    

19.00 Modo–Södertälje    

19.00 Oskarshamn–Timrå    

Lördag 6 januari

15.15 Troja-Ljungby–Vita Hästen    

15.15 Västervik–AIK    

Söndag 7 januari

16.00 Björklöven–Södertälje    

(flyttad från omgång 29) 

Måndag 8 januari

19.00 Bik Karlskoga–Tingsryd    

 

OMGÅNG 34

Tisdag 9 januari

19.00 Pantern–Troja-Ljungby    

19.00 Vita Hästen–Modo    

Onsdag 10 januari

19.00 AIK–Bik Karlskoga    

19.00 Almtuna–Björklöven    

19.00 Södertälje–Oskarshamn    

19.00 Timrå–Västervik    

19.00 Tingsryd–Leksand    

 

OMGÅNG 35

Fredag 12 januari

19.00 Björklöven–Tingsryd    

19.00 Leksand–AIK    

19.00 Troja-Ljungby–Almtuna    

19.00 Vita Hästen–Södertälje    

19.00 Västervik–Oskarshamn    

Lördag 13 januari

15.15 Bik Karlskoga–Timrå    

15.15 Modo–Pantern    

Måndag 15 januari

19.00 Björklöven–Pantern    

(flyttad från omgång 33) 

 

OMGÅNG 36

Tisdag 16 januari

19.00 Oskarshamn–Bik Karlskoga    

Onsdag 17 januari

19.00 AIK–Björklöven    

19.00 Almtuna–Modo    

19.00 Pantern–Vita Hästen    

19.00 Södertälje–Västervik    

19.00 Timrå–Leksand    

19.00 Tingsryd–Troja-Ljungby    

 

OMGÅNG 37

Fredag 19 januari

19.00 Almtuna–Södertälje    

19.00 Timrå–Modo    

19.00 Tingsryd–Pantern    

19.00 Vita Hästen–AIK

19.00 Västervik–Björklöven    

Lördag 20 januari

15.15 Leksand–Bik Karlskoga    

15.15 Troja-Ljungby–Oskarshamn    

 

OMGÅNG 38

Tisdag 23 januari

19.00 Pantern–Södertälje    

19.00 Vita Hästen–Almtuna    

Onsdag 24 januari

19.00 Björklöven–Timrå    

19.00 Bik Karlskoga–Västervik    

19.00 Leksand–Oskarshamn    

19.00 Modo–Tingsryd    

19.00 Troja-Ljungby–AIK    

 

OMGÅNG 39

Torsdag 25 januari

19.00 Almtuna–Pantern    

Fredag 26 januari

19.00 AIK–Modo    

19.00 Oskarshamn–Björklöven    

19.00 Södertälje–Bik Karlskoga    

19.00 Timrå–Troja-Ljungby    

19.00 Tingsryd–Vita Hästen    

19.00 Västervik–Leksand    

 

OMGÅNG 40

Söndag 28 januari

16.00 Modo–AIK    

16.00 Pantern–Almtuna    

18.30 Bik Karlskoga–Södertälje    

18.30 Leksand–Västervik    

Måndag 29 januari

19.00 Björklöven–Oskarshamn    

19.00 Troja-Ljungby–Timrå    

19.00 Vita Hästen–Tingsryd    

 

OMGÅNG 41

Onsdag 31 januari

19.00 Almtuna–Tingsryd    

19.00 Björklöven–Bik Karlskoga    

19.00 Modo–Oskarshamn    

19.00 Pantern–AIK    

19.00 Södertälje–Leksand    

19.00 Troja-Ljungby–Västervik    

19.00 Vita Hästen–Timrå    

 

OMGÅNG 42

Onsdag 2 februari

19.00 Leksand–Björklöven    

19.00 Oskarshamn–Vita Hästen    

19.00 Timrå–Pantern    

19.00 Tingsryd–Södertälje    

Lördag 3 februari

15.15 AIK–Almtuna    

15.15 Västervik–Modo    

18.00 Bik Karlskoga–Troja-Ljungby    

 

OMGÅNG 43

Måndag 5 februari

19.00 Pantern–Oskarshamn    

Tisdag 6 februari

19.00 Vita Hästen–Västervik    

Onsdag 7 februari

19.00 Almtuna–Timrå    

19.00 Bik Karlskoga–Modo    

19.00 Södertälje–Björklöven    

19.00 Tingsryd–AIK    

19.00 Troja-Ljungby–Leksand    

 

OMGÅNG 44

Fredag 9 februari

19.00 AIK–Södertälje    

19.00 Björklöven–Troja-Ljungby    

19.00 Bik Karlskoga–Vita Hästen

19.00 Leksand–Modo    

19.00 Timrå–Tingsryd    

Lördag 10 februari

15.15 Oskarshamn–Almtuna    

18.00 Västervik–Pantern    

Söndag 11 februari

16.00 Modo–Vita Hästen    

(flyttad från omgång 48) 

 

OMGÅNG 45

Tisdag 13 februari

19.00 Södertälje–Troja-Ljungby    

Onsdag 14 februari

19.00 Almtuna–Västervik    

19.00 Pantern–Bik Karlskoga    

19.00 Tingsryd–Oskarshamn    

19.00 Vita Hästen–Leksand    

Torsdag 15 februari

19.00 AIK–Timrå    

19.00 Björklöven–Modo    

(flyttad från omgång 31) 

 

OMGÅNG 46

Fredag 16 februari

19.00 Leksand–Pantern    

19.00 Västervik–Tingsryd    

Lördag 17 februari

15.15 Bik Karlskoga–Almtuna    

15.15 Oskarshamn–AIK    

15.15 Timrå–Södertälje    

18.00 Troja-Ljungby–Modo    

Söndag 18 februari

16.00 Björklöven–Vita Hästen    

 

OMGÅNG 47

Måndag 19 februari

19.00 Södertälje–Modo    

Onsdag 21 februari

19.00 AIK–Västervik    

19.00 Almtuna–Leksand    

19.00 Pantern–Björklöven    

19.00 Timrå–Oskarshamn    

19.00 Tingsryd–Bik Karlskoga    

19.00 Vita Hästen–Troja-Ljungby    

 

OMGÅNG 48

Fredag 23 februari

19.00 Björklöven–Almtuna    

19.00 Bik Karlskoga–AIK    

19.00 Oskarshamn–Södertälje    

19.00 Troja-Ljungby–Pantern    

Lördag 24 februari

15.15 Leksand–Tingsryd    

18.00 Västervik–Timrå    

 

OMGÅNG 49

Tisdag 27 februari

19.00 AIK–Leksand    

19.00 Almtuna–Troja-Ljungby    

19.00 Oskarshamn–Västervik    

19.00 Pantern–Modo    

19.00 Södertälje–Vita Hästen    

19.00 Timrå–Bik Karlskoga    

19.00 Tingsryd–Björklöven    

 

OMGÅNG 50

Fredag 2 mars

19.00 Björklöven–AIK    

19.00 Bik Karlskoga–Oskarshamn    

19.00 Leksand–Timrå    

19.00 Modo–Almtuna    

19.00 Troja-Ljungby–Tingsryd    

19.00 Vita Hästen–Pantern    

19.00 Västervik–Södertälje    

 

OMGÅNG 51

Söndag 4 mars

16.00 AIK–Vita Hästen    

16.00 Björklöven–Västervik    

16.00 Modo–Timrå    

16.00 Oskarshamn–Troja-Ljungby    

16.00 Pantern–Tingsryd    

16.00 Södertälje–Almtuna    

18.30 Bik Karlskoga–Leksand    

 

OMGÅNG 52

Onsdag 7 mars

19.00 AIK–Troja-Ljungby

19.00 Almtuna–Vita Hästen  

19.00 Oskarshamn–Leksand

19.00 Södertälje–Pantern    

19.00 Timrå–Björklöven

19.00 Tingsryd–Modo 

19.00 Västervik–Bik Karlskog

Logga in för att följa

Det är gratis och går snabbt!