Expressen sänder 70 hockeymatcher – här är hela spelschemat

Foto: TOBIAS STERNER / BILDBYRÅN
Foto: DANIEL ERIKSSON / BILDBYRÅN
Foto: SIMON ELIASSON / BILDBYRÅN

Hockeyfesten närmar sig.

Expressen sänder 70 matcher på 41 dagar med alla lag från Hockeyallsvenskan och elva lag från SHL.


Expressen Premium Max – så ser du Ligue 1, SSL och mycket mer

Vi har tidigare berättat att vi sänder SCA-Cupen med bland annat Modo och Timrå, Strömstad Hockey Classic med Frölunda, Färjestad och Leksand och över 50 matcher med lag från Hockeyallsvenskan som hemmalag – samt Svenska Spel Trophy på Visby (Djurgården-Frölunda, Visby-Frölunda och Djurgården-Visby).

Allt börjar med Daladerbyt Mora-Leksand 9 augusti och sedan fortsätter med totalt 70 matcher fram till 18 september.

Alla lag i Hockeyallsvenskan sänds minst tre gånger per lag och från SHL sänds matcher med elva av 14 lag. Det sänds matcher med Brynäs, Frölunda, Färjestad, HV71, Leksand, Linköping, Oskarshamn, Rögle, Skellefteå, Timrå och Växjö.

Så ser du matcherna

Matcherna går att se med vårt nya paket för livesport, Expressen Premium Max.

Expressen Premium Max är en uppgradering av Expressen Premium och är paketet för dig som vill se allt från Ligue 1, SSL, Ettan, Elitettan, Global Champions Tour, en massa vintersport och försäsongsmatcherna i hockey.

Expressen Premium Max kostar 179 kronor i månaden och går att uppgradera från ditt redan befintliga Premium-konto. Premium Max är en tillsvidareprenumeration utan bindningstid.

Skaffa Premium Max här!

Har du några frågor om Expressen Premium Max? Här finns svar på de vanligaste frågorna.


Hela spelschemat - alla 67 matcher på Expressen

Tisdag 9 augusti

 19.00 (sändningsstart 18.45): Mora-Leksand (Smidjegrav Arena) 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Kristianstad-Växjö (Kristianstads ishall) 


Torsdag 11 augusti

 18.00 (sändningsstart 17.50): Kristianstad-Rögle (Kristianstads ishall) 

 18.00 (sändningsstart 17.50): Almtuna-Djurgården (Pinbackshallen)

 19.00 (sändningsstart 18.50): Västervik-Nybro (Plivit Arena) 

 19.00 (sändningsstart 18.45): Strömstad Hockey Classic, Leksand-Färjestad (Halden ishall) 


Fredag 12 augusti

17.00 (sändningsstart 16.50): Linköping-Oskarshamn (Visby ishall) 

 19.00 (sändningsstart 18.45): Strömstad Hockey Classic, Frölunda-Leksand (Halden ishall) 


Lördag 13 augusti

 15.00 (sändningsstart 14.50): Björklöven-Vasa Sport (Winpos Arena) 

 16.00 (sändningsstart 15.45): Strömstad Hockey Classic, Färjestad-Frölunda (Halden ishall) 


Måndag 15 augusti 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Västervik-Vimmerby (Plivit Arena) 


Onsdag 17 augusti 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Tingsryd-Karlskrona (Nelson Garden Arena) 


Torsdag 18 augusti

 18.30 (sändningsstart 18.20): Västerås-Vita Hästen (ABB Arena) 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Karlskoga-AIK (Nobelhallen) 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Svenska Spel Trophy, Visby Roma-Frölunda (Visby ishall) 


Fredag 19 augusti 

 18.00: (sändningsstart 17.50): Tingsryd-Kristianstad (Nelson Garden Arena) 

19.00 (sändningsstart 18.50): Södertälje-Almtuna (Scaniarinken)

 19.00 (sändningsstart 18.45): Björklöven-Skellefteå (Winpos Arena) 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Svenska Spel Trophy, Visby Roma-Djurgården (Visby ishall) 

19.00 (sändningsstart 18.50): Troja-Ljungby–Halmstad Hammers (Ljungby Arena).


Lördag 20 augusti

15.00 (sändningsstart 14.50): Svenska Spel Trophy, Frölunda-Djurgården (Visby ishall) 

 16.00 (sändningsstart 15.50): Kristianstad-IFK Helsingfors (Kristianstads ishall) 


Tisdag 23 augusti

 19.00 (sändningsstart 18.50): Västervik-Vita Hästen (Plivit Arena) 

 19.00 (sändningsstart 18.50): SCA-cupen, Björklöven-Modo (Winpos Arena) 

 19.00 (sändningsstart 18.45): SCA-cupen, Sundsvall-Timrå (Brandcode Center) 


Onsdag 24 augusti 

17.00 (sändningsstart 16.45): SCA-cupen, Hudiksvall-Modo (Brandcode Center) 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Västerås-Djurgården (ABB Arena) 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Karlskoga-Stjernen (Nobelhallen) 

 20.30 (sändningsstart 20.15): SCA-cupen, Sundsvall-Mora (Brandcode Center)


Torsdag 25 augusti 

17.00 (sändningsstart 16.45): SCA-cupen, Mora-Timrå (Brandcode Center)

 18.00 (sändningsstart 17.50): Almtuna-Vita Hästen (Upplands Bilforum Arena) 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Kristianstad-Tyringe (Kristianstads ishall) 

 20.30 (sändningsstart 20.15): SCA-cupen, Hudiksvall-Björklöven (Brandcode Center) 


Fredag 26 augusti 

 13.00 (sändningsstart 12.45): SCA-cupen, Hudiksvall-Sundsvall (Brandcode Center)

 17.00 (sändningsstart 16.45): SCA-cupen, Bronsmatch, Modo-Mora (Brandcode Center) 

 18.30 (sändningsstart 18.25): Stjernen-Södertälje (Norge)

 19.00 (sändningsstart 18.50): Östersund-Kalix (Östersund Arena) 



Lördag 27 augusti 

 12.00 (sändningsstart 11.45): SCA-cupen, Björklöven-Timrå (Brandcode Center) 

 15.00 (sändningsstart 14.50): Östersund-Kalix (Östersund Arena) 

 14.55 (sändningsstart 15.00): Vålerenga-Södertälje (Norge)


Onsdag 31 augusti 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Västerås-AIK (Surahammar) 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Tingsryd-Västervik (Nelson Garden Arena 

 19.00 (sändningsstart 18.45): Djurgården-Modo (Hovet) 


Torsdag 1 september 

 18.00 (sändningsstart 17.50): Vita Hästen-Almtuna (Himmelstalundshallen)

  19.00 (sändningsstart 18.50): Brynäs-Malmö (Skötje Arena, Danmark)


Fredag 2 september 

 18.00 (sändningsstart 17.50): AIK-Modo (Hovet) 

 18.00 (sändningsstart 17.50): Kristianstad-Tingsryd (Kristianstads ishall)
 19.00 (sändningsstart 18.50): Västerås-SaiPA (ABB Arena) 


Lördag 3 september 

 14.00 (sändningsstart 13.50): Rödovre-Brynäs (Skötje Arena, Danmark)

 18.00 (sändningsstart 17.50): Mora-Östersund (Smidjegrav Arena) 


Tisdag 6 september 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Kristianstad-Djurgården (Kristianstads ishall) 


Onsdag 7 september 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Almtuna-Östersund (Upplands Bilforum Arena) 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Vita Hästen-Västervik (Himmelstalundshallen) 

 19.30 (sändningsstart 19.20): AIK-Brynäs (Väsby) 


Torsdag 8 september 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Karlskoga-Vita Hästen (Nobelhallen) 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Björklöven-Östersund (Winpos Arena) 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Södertälje-Huddinge (Scaniarinken) 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Tingsryd-Djurgården (Nelson Garden Arena) 


Fredag 9 september 

 18.00 (sändningsstart 17.50): AIK-Mora (Hovet) 

 19.00 (sändningsstart 18.45): Modo-Leksand (Hägglunds Arena) 


Tisdag 13 september 

 18.00 (sändningsstart 17.50): Mora-Almtuna (Smidjegrav Arena) 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Vita Hästen-Karlskoga (Himmelstalundshallen) 


Onsdag 14 september 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Timrå-Modo (NHC Arena) 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Östersund-Sundsvall (Östersund Arena) 

 19.00 (sändningsstart 18.50): AIK-Västerås (Hovet) 

 19.00 (sändningsstart 18.45): Djurgården-HV71 (Björkängshallen) 

19.00 (sändningsstart 18.50): Troja-Ljungby–HC Dalen (Ljungby Arena)


Torsdag 15 september 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Karlskoga-Södertälje (Nobelhallen) 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Vita Hästen-Vimmerby (Himmelstalundshallen) 


Fredag 16 september 

 18.00 (sändningsstart 17.50): Modo-Björklöven (Hägglunds Arena) 

 18.00 (sändningsstart 17.50): Kristianstad-Nybro (Kristianstads ishall) 

 19.00 (sändningsstart 18.50): Västerås-Västervik (ABB Arena) 


Söndag 18 september 

16.00 (sändningsstart 15.50): Troja-Ljungby–Skövde IK (Ljungby Arena)

 19.00 (sändningsstart 18.50): Almtuna-AIK (Upplands Bilforum Arena) 

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.