Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Gunnar Nordströms blogg

William Nylander en av veckans stjärnor

LOS ANGELES. William Nylander, 26, fortsätter att vara het i Toeronto Maplke Leafs.

Något som NHL också uppmärksammade när man valde ut vilka spelare som var ligans tre stjärnor förra veckan.

Nylander tog en andraplats bakom Claude Giroux, Ottawa Senators.

På tredje plats hamnade Tampa-målvakten Andrej Vaislevskij.

William Nylander stod för 7 poäng, 4 målk och 3 assist, på fyra spelade matcher under den förra veckan.

Framförallt i mötet med New York Islanders briljerade ”Nyllet” med 2 mål och 2 assist under den andra perioden när Maple Leafs vann med 5-2.

Wiliam noterade sin 400:e poäng i NHL med en assist mot New York Rangers den 25 januari. Toronto vann matchen med 3-2 efter förlängning.

Han avslutade veckan med mål mot både Ottawa Senators och Washington Capitals.

Totalt har det blivit 59 poäng, 28 mål och 31 assist, på 51 spelade matcher den här säsongen för Nylander, som är lagets bäste målskytt så här långt.