Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

Handbolls-VM 2019 – all viktig information

Isabelle Gulldén är tillbaka i landslaget.Foto: CHRISTINE OLSSON/TT / TT NYHETSBYRÅN

Handbolls-VM 2019 för damer spelas i Japan och drar i gång i slutet av november.

Här är all viktig information inför mästerskapet!

Vad? Handbolls-VM, damer

När? 29 november-15 december, 2019.

Var? Japan

Handbolls-VM 2019 i tv

NENT Group (Viasat) har rättigheterna för handbolls-VM 2019. Tv-schemat är ännu inte spikat men utvalda matcher kommer att visas i TV6, TV10 och eventuellt TV3.

Stream för Handbolls-VM 2019

Matcherna går att streama på Viaplay.se.

Handbolls-VM 2019 – Sveriges matcher

Svenska tider anges.

Lördag 30 november

12.30: Sverige–Kongo-Kinshasa

Måndag 2 december

12.30: Kina-Sverige

Tisdag 3 december

11.30: Sverige–Japan

Torsdag 5 december

12.30: Sverige-Argentina

Fredag 6 december

12.30: Ryssland–Sverige

Handbolls-VM 2019 – grupper

GRUPP A

Nederländerna

Norge

Serbien

Slovenien

Angola

Kuba

GRUPP B

Frankrike

Danmark

Tyskland

Sydkorea

Brasilien

Australien

GRUPP C

Rumänien

Ungern

Montenegro

Spanien

Senegal

Kazakstan

GRUPP D

Ryssland

Sverige

Japan

Kina

Argentina

Kongo-Kinshasa

Handbolls-VM 2019 – spelschema och resultat

PRELIMINÄRA RUNDAN 

Lördag 30 november

07.00: Serbien–Angola

07.00: Tyskland–Brasilien

07.00: Montenegro-Senegal

07.00: Japan-Argentina

10.00: Nederländerna-Slovenien

10.00: Frankrike-Sydkorea

10.00: Ungern-Kazakstan

10.00: Rumänien-Spanien

10.00: Ryssland-Kina

12.30: Norge-Kuba

12.30: Danmark-Australien

12.30: Sverige-Kongo-Kinshasa

Söndag 1 december

07.00: Brasilien-Frankrike

07.00; Kazakstan-Montenegro

10.00: Australien-Tyskland

10.00: Senegal-Rumänien

10.00: Spanien-Ungern

12.30: Sydkorea-Danmark

Måndag 2 december

04.30: Kuba-Serbien

07.00: Angola-Nederländerna

07.00: Argentina-Ryssland

10.00: Kongo-Kinshasa-Japan

12.30: Slovenien-Norge

12.30: Kina-Sverige

Tisdag 3 december

06.30: Ryssland-Kongo-Kinshasa

07.00: Nederländerna-Kuba

07.00: Sydkorea-Brasilien

07.00: Spanien-Senegal

07.00: Ungern-Montenegro

09.00: Kina-Argentina

10.00: Slovenien-Angola

11.00: Frankrike-Australien

11.00: Rumänien-Kazakstan

11.30: Sverige-Japan

12.30: Norge-Serbien

12.30: Danmark-Tyskland

Onsdag 4 december

07:00: Australien-Sydkorea

07:00: Kazakstan-Spanien

07:00: Montenegro-Rumänien

11.00: Tyskland-Frankrike

11.00: Ungern-Senegal

12.30: Danmark-Brasilien

Torsdag 5 december

07:00: Kuba-Slovenien

07:00: Kongo-Kinshasa-Kina

10.00: Serbien-Nederländerna

10.00: Japan-Ryssland

12.30: Norge-Angola

12.30: Sverige-Argentina

Fredag 6 december 

07.00: Serbien-Slovenien

07.00: Brasilien-Australien

07.00: Montenegro-Spanien

07.00: Senegal-Kazakstan

07.00: Japan-Kina

10.00: Angola-Kuba

10.00: Argentina-Kongo-Kinshasa

11.00: Tyskland-Sydkorea

11.00: Rumänien-Ungern

12.30:  Nederländerna-Norge

12.30: Frankrike-Danmark

12.30: Ryssland-Sverige

Handbolls-VM 2019 – huvudrunda och slutspel

De tre främsta lagen i varje grupp går vidare till huvudrundan som spelas 8-11 december.

Söndag och måndag 8–9 december

Presidents cup för gruppfyrorna, gruppfemmorna och gruppsexorna

Söndag-onsdag, 8–11 december

Huvudrunda för gruppettor, grupptvåor och grupptreor.

Söndag 13 december

Semifinaler, match om femteplats och match om sjundeplats

Tisdag 15 december

Final och bronsmatch

Handbolls-VM: Sveriges trupp

Sveriges VM-trupp

Målvakter:

Filippa Idéhn, Silkeborg

Jessica Ryde, Herning-Ikast

Martina Thörn, Århus

Vänstersex:

Olivia Mellegård, Köpenhamn

Marie Wall, Köpenhamn

Mittsex:

Linn Blohm, Köpenhamn

Anna Lagerquist, Nykøbing-Falster

Johanna Forsberg, Sävehof

Högersex:

Nathalie Hagman, Odense

Mathilda Lundström, Skuru

Vänsternio:

Jamina Roberts, Randers

Mikaela Mässing, Thüringer

Kristin Thorleifsdóttir, H65 Höör

Mittnio:

Isabelle Gulldén, Brest

Carin Strömberg, Viborg
Melissa Petrén, Horsens

Högernio:

Hanna Blomstrand, Köpenhamn

Emma Lindqvist, H65 Höör