Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

Stjärnorna som kan vinna pris på Berns

Angelica BengtssonFoto: DYLAN MARTINEZ / REUTERS BILDBYRÅN
Daniel StåhlFoto: JOEL MARKLUND / BILDBYRÅN
Armand DuplantisFoto: JOEL MARKLUND / BILDBYRÅN

I kväll på Friidrottsgalan på Berns avgörs det vem som blir Årets friidrottare 2019.

Dessutom ska en hel del andra fina priser delas ut.

Från klockan 18.00 sänder SportExpressen direkt från röda mattan när Angelica Bengtsson och Daniel Ståhl och alla de andra stjärnorna dyker upp.

Fem namn är kvar att slåss om det tyngsta priset, Årets friidrottare.

Ett pris som i fjol vanns av Armand Duplantis efter hans EM-guld i Berlin.

I år står det med all sannolikhet mellan Duplantis och VM-guldmedaljören Daniel Ståhl.

På platserna 6-10, som redan offentliggjorts, placerade sig Kalle Berglund, Erika Kinsey, Kim Amb, Simon Pettersson och Yolanda Ngarambe.

Kvar på topp-5 återstår förutom Duplantis och Ståhl troligtvis även Angelica Bengtsson, Fanny Roos och Thobias Montler.

Klockan 18.00 drar SportExpressens sändning i gång från röda mattan på Berns i Stockholm, därefter är det klockan 19.50 som sändningen från huvudgalan startar.

Här är alla som är nominerade

ÅRETS GENOMBROTT I LANDSLAGET

MÄN

Jesper Hellström, Hässelby SK (tresteg)

Robel Fsiha, Spårvägens FK (landsväg/terräng)

Wictor Petersson, Malmö AI (kula)

KVINNOR

Emelie Nyman Wänseth, Östersunds GIF (tresteg)

Tilde Johansson, Falkenbergs IK (längdhopp/60m häck)

Yolanda Ngarambe, Turebergs FK (1500m/3000m)

 

ÅRETS PRESTATION I LANDSLAGET

MÄN

Armand Duplantis, Upsala IF (stavhopp)

Daniel Ståhl, Spårvägens FK (diskus)

Thobias Montler, Malmö AI (längdhopp)

KVINNOR

Angelica Bengtsson, Hässelby SK (stavhopp)

Erika Kinsey, Trångsvikens IF (höjdhopp)

Fanny Roos, Athletics 24 Seven SK (kula)

 

ÅRETS PRESTATION I FINNKAMPEN

MÄN

Armand Duplantis, Upsala IF (stavhopp)

Henrik Larsson, IF Göta Karlstad (100m/200m)

Kim Amb, Bålsta IK (spjut)

KVINNOR

Fanny Roos, Athletics 24 Seven SK (kula/diskus)

Irene Ekelund, Spårvägens FK (100m/200m)

Yolanda Ngarambe, Turebergs FK (800m/1500m)

 

ÅRETS PRESTATION I FRIIDROTTS-SM

MÄN

Daniel Ståhl, Spårvägens FK (diskus)

Kim Amb, Bålsta IK (spjut)

Robel Fsiha, Spårvägens FK (halvmarathon)

KVINNOR

Angelica Bengtsson, Hässelby SK (stavhopp)

Fanny Roos, Athletics 24 Seven SK (kula)

Irene Ekelund, Spårvägens FK (100m/200m)

 

ÅRETS PRESTATION I FOLKSAM GRAND PRIX

MÄN

Armand Duplantis, Upsala IF (stavhopp)

Daniel Ståhl, Spårvägens FK (diskus)

Kalle Berglund, Spårvägens FK (1500m)

KVINNOR

Fanny Roos, Athletics 24 Seven SK (kula)

Sara Christiansson, Sävedalens AIK (1500m/3000m)

Tilde Johansson, Falkenbergs IK (längdhopp)

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.