IAAF:s beslut att låta Qatar arrangera friidrotts-VM möttes av kritik långt innan mästerskapet drog i gång. Kritik som har intensifierats under mästerskapets gång.
En stor del av kritiken har handlat om bristande mänskliga rättigheter i värdlandet. Bland annat så har gästarbetare jobbat under slavlika förhållanden, kvinnor har bristande rättigheter i jämförelse med män och homosexualitet är kriminellt.
Dessutom har VM överskuggats av ett antal dopinghistorier, kanske främst den om demontränaren Alberto Salazar (som tränar bland andra Sifan Hassan) som stängdes av i fyra år för dopingbrott mitt under VM.
Coe blir grillad av SVT:s Stefan Åsberg
På lördagen hade SVT planerat att intervjua IAAF:s ordförande Sebastian Coe och ett antal av frågorna skulle beröra mänskliga rättigheter samt doping.
Det ledde, enligt SVT, till att Coe ställde in intervjun.
Men på söndagen höll Coe en presskonferens i VM-staden och fick då frågor av SVT:s reporter Stefan Åsberg.
”Sebastian Coe blir grillad av en svensk journalist om varför friidrotts-VM har tilldelats Qatar med tanke på deras bristande hänsyn av mänskliga rättigheter. Det blir en upprörd replikväxling”, skriver Guardians Sean Ingle på Twitter.
Coes svar på de tuffa frågorna
Sebastian Coes svar på frågorna blev tämligen korta.
– Tror du på allvar att det faktum att vi är här saktar ner utvecklingen, säger han enligt SVT.
– Man kan aldrig separera politik och idrotten. Båda sakerna är en del av livet. Idrotten är den bästa diplomaten som vi har, och vi kommer att fortsätta att använda oss av den. Vi är inte konkurrenter, vi är kolleger.