Personuppgiftspolicy

Vi vill informera dig om vår policy som beskriver hur vi behandlar personuppgifter och cookies.

Läs mer

Resultaten och ställningen i Finnkampen - totalt

FAKTA

SÅ HÄR RÄKNAS POÄNGEN
Ettan får 7 poäng.
Tvåan - 5 poäng.
Trean - 4 poäng.
Fyran - 3 poäng.
Femman - 2 poäng.
Sexan - 1 poäng.

HERRAR

LÖRDAG

Längd

1) Tommi Evilä, Finland, 8,20 2) David Frykholm, Sverige, 7,84 3) Kenneth Kastrén, Finland, 7,83 4) Daniel Arnsten, Sverige, 7,53 5) Michel Torneus, do, 7,48 6) Petteri Lax, Finland, 7,37

Slägga

1) Oli-Pekka Karjalainen, Finland, 77,20 2) David Söderberg, do, 73,07 3) Jarkko Paljakka, do, 71,12 4) Bengt Johansson, Sverige, 69,42 5) Mattias Jons, do, 64,11 6) Per Karlsson, do, 63,51

Gång (10 km)

1) Jani Lehtinen, Finland, 43.39,89 2) Bengt Bengtsson, Sverige, 44.24,51 3) Timo Viljanen, Finland, 45.43,72 4) Jarkko Kinnunen, do, 46.10,57 5) Fredrik Svensson, Sverige, 46.25,49 - Ato Ibánez, Sverige, diskv

10 000 meter

1) Oskar Käck, Sverige, 29:08.19 2) Janne Holmén, Finland 29:11.28 3) Jussi Utriainen, do, 29:11.61 4) Joakim Johansson, Sverige, 29:14.22 5) Simo Wannas, Finland, 29:25.02 6) Erik Petersson, Sverige, 29:42.79

Höjd

1) Stefan Holm, Sverige, 2.21 2) Linus Thörnblad, do, 2.20 3) Heikki Taneli, Finland, 2.17 4) Oskari Frösén, do, 2.14 5) Joel Spolén, Sverige, 2.14 6) Mikael Rajala, Finland, 2.05

100 m

1) Visa Hongisto, Finland, 10,48 2) Jarkko Roustekivi, do, 10,50 3) Daniel Persson, Sverige, 10,56 4) Christoffer Sandin, do, 10,63 5) Per Strandquist, do, 10,67 6) Nipa Tran, Finland, 10,74

400 m

1) Jimisola Laursen, Sverige, 46,90 2) Andreas Mokdasi, do, 47,28 3) Abdelghani Nouidra, Finland, 47,40 4) Thomas Nikitin, Sverige, 48,19 5) Ari Kauppinen, Finland, 48,38 6) Antti Toivonen, do, 48,48

800 m

1) Mattias Claesson, Sverige, 1.50,7 2) Rizak Dirshe, do, 1.51,86 3) Jonas Hamm, Finland, 1.51,91 4) Juha Kukkamo, do, 1.52,12 5) Fredrik Karlsson, Sverige, 1.52,22 6) Mikko Lahtio, Finland, 1.53,24

3 000 m hinder

1) Mustafa Mohamed, Sverige, 8.42,77 2) Mikael Talasjoki, Finland, 8.44,13 3) Per Jacobsen, Sverige, 8.47,78 4) Erik Emilsson, Sverige, 8.49,39 5) Teppo Syrjälä, Finland, 9.03,09 6) Francis Kirwa, Finland, 9.08,42

4x100 m

1) Finland 39,30, 2) Sverige 39,69

Kula

1) Ville Tiisanoja, Finland, 19,79 2) Tepa Reinikainen, do, 19,67 3) Jimmy Nordin, Sverige, 19,29 4) Mika Vasara, Finland, 19,20 5) Stefan Blomqvist, Sverige, 16,43 6) Manuel Brändeborn, do, 15,57

SÖNDAG

400 m häck

1) Ari-Pekka Lattu, Finland, 49,91 2) Jussi Heikkilä, do, 50,88 3) Kimmo Haapasalo, do, 51,94 4) Alexander Ljunggren, Sverige, 52,66 5) Niklas Larsson, do, 52,67 6) Jimmy Palm, do, 54,82.

200 m

1) Johan Wissman, Sverige, 20,66 2) Visa Hongisto, Finland, 21,05 3) Jimisola Laursen, Sverige, 21,15 4) Christoffer Sandin, do, 21,26 5) Nipa Tran, Finland, 21,28 6) Jonathan Åstrand, do, 21,41

100 m häck

1) Robert Kronberg, Sverige, 13,50 2) Juha Sonck, Finland, 13,85 3) Matti Niemi, do, 14,01 4) Markus Vilén, do, 14,09 5) Joakim Blaschke, Sverige, 14,22 6) Philip Nossmy, do, 14,36

Stav

1) Patrik Kristiansson, Sverige, 5,72 2) Alhaji Jeng, do, 5,62 3) Vesa Rantanen, Finland, 5,46 3) Mikko Latvala, do, 5,46 5) Matti Mononen, do, 5,46 6) Gustaf Hultgren, Sverige, 5,35

Diskus

1) Timo Tompuri, Finland, 61,20 2) Mikko Kyyrö, do, 58,96 3) Mika Loikkanen, do, 58,61 4) Christian Ehrenborg, Sverige, 53,72 5) Linus Bernhult, do, 50,72 6) Manuel Brändeborn, do, 49,65

5 000 m

1) Mustafa Mohamed, Sverige, 13.48,03 2) Henrik Skog, do, 13.54,47 3) Jussi Utriainen, Finland, 14.08,76 4) Mikael Talasjoki, do, 14.10,06 5) Per Jacobsen, Sverige, 14.11,36 6) Juha Hellstén, Finland, 14.55,88

1 500 m

1) Jonas Hamm, Finland, 3.56,55 2) Erik Emilsson, Sverige, 3.57,94 3) Juha Kukkamo, Finland, 3.58,48 4) Mikael Bergdahl, Finland, 3.59,19 5) Mounir el-Guerouaoui, Sverige, 3.59,51. - Rizak Dirshe, Sverige, diskv.

4x400 m

1) Sverige 3.07,51 2) Finland 3.11,75

Tresteg

1) Anton Andersson, Sverige 16,31 2) Johan Meriluoto, Finland, 16,26 3) Johan Attersand, Sverige, 15,71 4) Erik Eriksson, do, 15,55 5) Antti Inkinen, Finland, 15,20 6) Mikael Inkeroinen, do, 14,88

Spjut

1) Tero Pitkämäki, Finland, 86,90 2) Tero Järvenpää, do, 84,05 3) Antti Ruuskanen, do, 78,43 4) Daniel Ragnvaldsson, Sverige 78,37 5) Magnus Arvidsson, do, 77,64 6) Andreas Wulff, do, 73,00 Herrar, slutställning: Sverige-Finland 197-212.

DAMER

LÖRDAG

400 m häck

1) Louise Gundert, Sverige, 56,87 2) Ilona Ranta, Finland, 57,87 3) Anneli Melin, Sverige, 57,90 4) Nadja Petersen, do, 57,91 5) Milla Kelo, Finland, 59,84 6) Sinikka Leminen, do, 1.00,04

Gång (5 km)

1) Monica Svensson, Sverige, 23.18,10 2) Outi Sillanpää, Finland, 23.20,79 3) Susanne Johansson, Sverige, 25.19,32 4) Jaana Eskelinen, Finland, 25.20,14 5) Kerstin Malm, Sverige, 27.17,82. - Karoliina Kaasalainen, Finland, diskv

200 meter

1)Susanna Kallur, Sverige, 23.32 2) Carolina Klüft, do, 23.33 3) Jenny KAllur, do, 23.52 4) Sari Keskitalo, Finland, 23.99 5) Heidi Hannula, do, 24.08 6) Kirsi Mykkänen, do, 24.24

400 meter

1) Kirsi Mykkänen, Finland, 53.58 2) Lena Aruhn, Sverige, 53.80 3) Emma Agerbjer, Sverige, 54.23 4) Carla Bosco, Finland, 54.59 5) Frida Näsman-Fagerström, Sverige, 54.76 6) Mari Järvenpää, Finland, 55.15

Stav

1) Kirsten Belin, Sverige, 4.32 2) Hanna-Mia Persson, do, 4.20 3) Linda Persson, do, 4.12 4) Minna Nikkanen, Finland, 4.12 5) Aino-Maija Karvinen, do, 4.02 6) Miina Kenttä, do, 3.76

1 500 m

1) Johanna Risku, Finland, 4.18,51 2) Kajsa Haglund, Sverige, 4.21,61 3) Ulrika Johansson, do, 4.24,33 4) Minna Nummela, Finland, 4.24,81 5) Sanna Kaaria, do, 4.27,51 6) Hanna Karlsson, Sverige, 4.31,34

5 000 m

1) Anne-Mari Sandell-Hyvärinen, Finland, 16.13,87 2) Lisa Blommé, Sverige, 16.15,75 3) Christin Johansson, do, 16.33,69 4) Ida Nilsson, do, 16.41,30 5) Tarja Vesaluoma, Finland, 17.16,28 6) Riina Tolonen, do, 17.29,71.

4x100 m

1) Sverige 43,61 (sv-rek) 2) Finland 44,49

Tresteg

1) Camilla Johansson, Sverige, 13,71 2) Natila Kilpeläinen, Finland, 13,56 3) Teija Hannila, do, 13,29 4) Sara Brankell, Sverige, 12,90 5) Elina Sorsa, Finland, 12,86 6) Mfon Etim, Sverige, 12,75

Spjut

1) Paula Tarvainen, Finland, 58,01 2) Mikaela Ingberg, do, 55,57 3) Kirsi Ahonen, do, 54,94 4) Mikaela Wieslander, Sverige, 52,65 5) Annika Petersson, do, 47,54 6) Elisabet Wahlander, do, 46,58

Diskus

1) Anna Söderberg, Sverige, 60,13 2) Niina Kelo, Finland, 52,42 3) Annika Larsson, Sverige, 50,91 4) Tanja Mäkinen, Finland, 49,59 5) Maria Pettersson, Sverige, 48,43 6) Anita Hietalahti, Finland, 45,08

SÖNDAG

100 m

1) Susanna Kallur, Sverige, 11,42 2) Jenny Kallur, do, 11,50 3) Carolina Klüft, do, 11,55 4) Heidi Hannula, Finland, 11,60 5) Ilona Ranta, do, 11,82 6) Sari Keskitalo, do, 11,83

800 m

1) Mari Järvenpää, Finland, 2.05,38 2) Suvi Myllymäki, do, 2.05,76 3) Johanna Risku, do, 2.05,88 4) Charlotte Schöbeck, Sverige, 2.06,27 5) Louise Fredriksson, do, 2.07,16 6) Johanna Hallberg, do, 2.07,85

10 000 m

1) Anne -Marie Sandell-Hyvärinen, Finland, 33.04,34 2) Lena Gavelin, Sverige, 34.27,31 3) Anneli Fransson, do, 34.56,91 4) Maija Oravamäki, Finland, 35.12,29 5) Anna Rahm, Sverige, 35.38,59 6) Maria Söderström, Finland, 36.20,84

Längd

1) Carolina Klüft, Sverige, 6,92 2) Daniel Lincoln-Saavedra, do, 6,33 3) Niina Saarman-Bartoldi, Finland, 6,25 4) Johanna Halkoaho, do, 6,24 5) Natalia Kilpeläinen, do, 6,10 6) Lina Quick, Sverige, 5,76

Slägga

1) Cecilia Nilsson, Sverige, 67,10 2) Sini Pöyry, Finland, 64,72 3) Merja Korpela, do, 63,15 4) Tracey Andersson, Sverige, 61,70 5) Jenni Viljanen, Finland, 59,45 6) Marie Hilmersson, Sverige, 59,19

3 000 m hinder

1) Christin Johansson, Sverige, 10.11,03 2) Ebba Stenbäck, do, 10.21,73 3) Ulrika Johansson, do, 10.29,58 4) Mira Tuominen, Finland, 10.31,65 5) Tarja Vesaluoma, do, 11.05,59 6) Sanna Lampi, do 11.15,82

Höjd

1) Kajsa Bergqvist, Sverige, 1,96 2) Emma Green, do, 1,92 3) Niina Masalin, Finland, 1,79 4) Tiina Hakanen, do, och Jonna Anias, do, båda 1,79 6) Jenny Isgren, Sverige, 1,75

110 m häck

1) Susanna Kallur, Sverige, 12,89 2) Jenny Kallur, do, 13,03 3) Hanna Korell, Finland, 13,57 4) Johanna Halkoaho, do, 13,57 5) Piia Roslund, do, 14,28. - Carolina Klüft, Sverige, bröt.

4x400 m

1) Finland 3.35,98 2) Sverige 3.36,00.

Kula

1) Catharina Andersson, Sverige, 15,85 2) Helena Engman, do, 15,49 3) Linda Nestersson, do 15,32 4) Hennariika Järvinen, Finland, 14,35 5) Niina Kelo, do 14,12 6) Suvi Helin, do, 13,74 Damer, slutställning: Sverige-Finland 230-179.

Logga in för att följa

Det är gratis och går snabbt!