Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Kenyan överlägsen – vann med tre minuter

Foto: TV4
Foto: TV4

Lawi Kiptui vann Stockhol Marathon i den extrema hettan.

I ensam majestät korsade kenyanen mållinjen på Stockholms stadion på 2,13,30. 

– Det var något alldeles extra, säger TV4:s kommentator Johan Edlund. 

Kiptui var nästan tre minuter före tvåan i loppet - och kunde vinna stort trots att han var på väg att springa fel väg när han var på väg in på stadion. 

Kenyanen stod för en imponerande uppvisning på den sista milen i värmen. 

– Det var ett väldigt varmt lopp, säger han till TV4.

Han fortsätter:

– Jag siktade på 2,10, men lyckades inte. Men jag är väldigt nöjd med resultatet, säger han. 

TV4:s expert, A Lennart Julin, var mäkta imponerad över Kiptuis uppvisning på Stockholms gator.

– Det var en av de mest överlägsna segrarna i loppets historia, säger han.

Bansträckningen i årets upplaga av Stockholm Marathon var ny och Kiptui år således ny innehållare av banrekordet i tävlingen. 

Men det var inte Kiptui som satte fart på loppet från första början. Etiopiern Bazu Worku ryckte tidigt och ledde med som mest med två minuter. Men den ambitiösa satsningen höll inte hela vägen. Efter knappt två timmars löpning var Kiptui ikapp och förbi. 

Dominic Kimwetich och Stephen Kiplimo slutade tvåa respektive trea i herrtävlingen. 

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.