Personuppgiftspolicy

Vi vill informera dig om vår policy som beskriver hur vi behandlar personuppgifter och cookies.

Läs mer

Finnkampen 2018 – allt du behöver veta

Foto: VEGARD WIVESTAD GRØTT / BILDBYRÅN NORWAY

En av de mest traditionsstinna friidrottstävlingarna är här.

Detta är allt du behöver veta om Finnkampen 2018. 

När hålls Finnkampen 2018?

Mellan den 31 augusti och den 1 september 2018.

Vilka tv-sänder Finnkampen 2018?

Tävlingen direktsänds i SVT. Jacob Hård kommenterar tillsammans med experterna Anders Gärderud och Kajsa Bergqvist. Carolina Klüft och Marie Lehmann ingår också i sändningsteamet. 

Vilka har vunnit flesta gånger? 

På herrsidan har Sverige vunnit 32 gånger medan Finland har vunnit 45. På damsidan har Sverige vunnit 37 och finskorna 24.

Tidsprogram:

Fredag 31 augusti

18.00: Invigning

18.15: 400 meter (damer), slägga (herrar)

18.25: 400 meter (damer), höjd (herrar)

18.35: 5 000 meter (damer)

19.00: 100 meter (damer)

19.05: Kula (herrar)

19.10: 100 meter (herrar)

19.15: Tresteg (damer)

19.25: 10 000 meter (herrar)

19.35: Diskus (damer)

20.15: 3 000 meter hinder (damer), stav (damer)

20.40: Längd (herrar)

20.50: 3000 meter hinder (herrar)

20.55: Spjut (damer)

21.05: Stafett 4×100 meter (damer)

21.15: Stafett 4×100 meter (herrar)

21.35: 1500 meter (damer)

21.45 800 meter (herrar)

Lördag 1 september:

18.00: Invigning

18.05: 400 meter häck (damer)

18.10: Slägga (damer), höjd (damer)

18.15: 400 meter häck (herrar)

18.25: 5 000 meter (herrar), kula (damer)

18.30: Tresteg (herrar)

19.40: 100 meter häck (damer)

19.50: 110 meter häck (herrar), diskus (herrar)

20.00: 200 meter (damer)

20.05: Stav (herrar)

20.10: 200 meter (herrar)

20.10: Längd (damer)

20.20: 10 000 meter (damer), 10 000 meter gång (damer+herrar)

21.05: Spjut (herrar)

21.15: Stafett 4×400 meter (damer)

21.25: Stafett 4×400 meter (herrar)

21.40: 800 meter (damer)

21.50: 1500 meter (herrar)

22.00: Avslutning

Svenska truppen:

Herrar:

100 meter: Henrik Larsson (IF Göta Karlstad), Dennis Leal (Spårvägens FK), Erik Hagberg (Upsala IF).

200 meter: Henrik Larsson (IF Göta Karlstad), Tom Kling-Baptiste (Huddinge AIS), Felix Svensson (Mölndals AIK).

400 meter: Erik Martinsson (Gefle IF), Carl Bengtström (Örgryte IS), Andreas Kramer (Sävedalens AIK).

800 meter: Andreas Kramer (Sävedalens AIK), Elmar Engholm (Hässelby SK), Johan Rogestedt (Stenungsunds AI).

1 500 meter: Kalle Berglund (Spårvägens FK), Johan Rogestedt (Stenungsunds AI), Elmar Engholm (Hässelby SK).

5000 meter: Emil Danielsson (Spårvägens FK), Suldan Hassan (Ullevi FK), Amanuel Gergis (Turebergs FK).

10 000 meter: Napoleon Solomon (Fredrikshof FI), Jonas Leandersson (Enhörna IF).

3000 meter hinder: Daniel Lundgren (Turebergs FK), Simon Sundström (IFK Lidingö), Vidar Johansson (Sävedalens AIK).

110 meter häck: Fredrick Ekholm (IFK Lidingö), Anton Levin (Malmö AI), Max Hrelja (Malmö AI).

400 meter häck: Carl Bengtström (Örgryte IS), Hampus Widlund (IFK Växjö), Isak Andersson (Upsala IF).

Höjdhopp: Andreas Carlsson (IK Ymer), Philip Frifelt Lundqvist (Mölndals AIK).

Stavhopp: Rasmus Carlsson (KFUM Örebro), Melker Svärd Jacobsson (Örgryte IS), Micael Fagö (IFK Kalmar).

Längdhopp: Thobias Nilsson Montler (Malmö AI), Michel Tornéus (Hammarby IF), Andreas Otterling (Spårvägens FK).

Tresteg: Moteba Mbumba (Hässelby SK), Daniel Lennartsson (Örgryte IS), Erik Ehrlin (Hammarby IF).

Kulstötning: Wictor Petersson (Malmö AI), Gabriel Heen (Hässelby SK), Arwid Koskinen (Ullevi FK).

Diskus: Daniel Ståhl (Spårvägens FK), Simon Pettersson (Hässelby SK), Axel Härstedt (Malmö AI).

Slägga: Ragnar Carlsson (Falu IK), Oskar Vestlund (IF Göta Karlstad), Mattias Lindberg (Skellefteå AIK).

Spjut: Jiannis Smalios (Thorengruppen TFC), Kim Amb (Bålsta IK), Simon Litzell (Hässelby SK).

4x100 meter: Tom Kling-Baptiste (Huddinge AIS), Dennis Leal (Spårvägens FK), Felix Svensson (Mölndals AIK), Erik Hagberg (Upsala IF).

4x400 meter: Erik Martinsson (Gefle IF), Felix Francois (Örgryte IS), Anton Sigurdsson (Malmö AI), Dennis Forsman (Ullevi FK).

Damer:

100 meter: Claudia Payton (Ullevi FK), Hanna Adriansson Nordberg (IFK Lidingö), Fanny Runheim (Thorengruppen).

200 meter: Danijella Busk (Malmö AI), Matilda Hellqvist (Ullevi FK), Lisa Lilja (Ullevi FK).

400 meter: Matilda Hellqvist (Ullevi FK), Moa Hjelmer (Spårvägens FK), Lisa Duffy (Hässelby SK).

800 meter: Hanna Hermansson (Turebergs FK), Yolanda Ngarambe (Turebergs FK), Lovisa Lindh (Ullevi FK).

1 500 meter: Lovisa Lindh (Ullevi FK), Yolanda Ngarambe (Turebergs FK), Anna Silvander (IFK Lidingö).

5 000 meter: Sara Christiansson (Sävedalens AIK), Linn Nilsson (Hälle IF), Sarah van der Wielen (Hässelby SK).

10 000 meter: Charlotta Fougberg (Ullevi FK), Linn Nilsson (Hälle IF), Lisa Havell (Spårvägens FK).

3 000 meter hinder: Caroline Högardh (Hässelby SK), Charlotta Fougberg (Ullevi FK), Emma Dahl (Örgryte IS).

100 meter häck: Elin Westerlund (Spårvägens FK), Emma Tuvesson (Hammarby IF), Amanda Hansson (Hässelby SK).

400 meter häck: Johanna Holmén-Svensson (Ullevi FK), Lovisa Linde (Täby IS), Amanda Holmberg (Lidköpings IS).

Höjdhopp: Erika Kinsey (Trångsviken), Maja Nilsson (Motala IF), Sofie Skoog (IF Göta Karlstad).

Stavhopp: Angelica Bengtsson (Hässelby SK), Ellen Olsson (Wärnamo SK), Hanna Jansson (Ullevi FK).

Längdhopp: Khaddi Sagnia (Ullevi FK), Malin Marmbrandt (Västerås FK), Erica Jarder (Spårvägens FK).

Tresteg: Rebecka Abrahamsson (Örgryte IS), Emelie Nyman Wänseth (Östersunds GIF), Jasmin Sabir (Hammarby IF).

Kula: Fanny Roos (Athletic 24seven), Frida Åkerström (Hässelby SK), Amanda Malmehed (IF Göta).

Diskus: Vanessa Kamga (Upsala IF), Emma Ljungberg (Spårvägens FK), Fanny Roos (Athletic 24Seven).

Slägga: Ida Storm (Malmö AI), Marinda Pettersson (Malmö AI), Grete Ahlberg (Hammarby IF).

Spjut: Sofi Flink (Västerås FK), Caroline Näslund (IF Göta), Elisabeth Lithell (KFUM Örebro).

4x100 meter: Fanny Runheim (Thorengruppen TFC), Lisa Lilja (Ullevi FK), Claudia Payton (IF Göta Karlstad), Daniella Busk (Malmö AI).

4x400 meter: Lisa Duffy (Hässelby SK), Matilda Hellqvist (Ullevi FK), Josefine Magnusson (Malmö AI), Moa Hjelmer (Spårvägens FK).

Logga in för att följa

Det är gratis och går snabbt!