Gå direkt till sidans innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Armand Duplantis vann Diamond League-finalen i Zürich

Duplantis om mötet med hockeylegendaren: "Det hade man aldrig trott"
Armand Duplantis.
Foto: JEAN-CHRISTOPHE BOTT / AP TT NYHETSBYRÅN
Armand Duplantis och flickvännen Desiré Inglander.
Foto: JEAN-CHRISTOPHE BOTT / EPA / TT / EPA TT NYHETSBYRÅN

Armand Duplantis avslutade Diamond League-säsongen med stil.

”Mondo” behövde bara tre hopp för att säkra segern i Zürich. 

Därefter satte han nytt stadionrekord med 6.07 - Duplantis 40:e tävling över sex meter.   

Armand Duplantis hade inte några större problem med att säkra segern i Diamond League-finalen.

Därmed fick 22-åringen revansch efter förra veckans missräkning där han rev ut sig på 5.91 och missade segern i Bryssel.

I kvällens tävling klev Duplantis in på tävlingens andra höjd, 5.62, som han klarade i första försöket.

Världsrekordhållaren sparade sig därefter till 5.82 som han klarade i första försöket precis som nästa höjd 5.92.

Mer behövdes inte för att säkra segern när konkurrenterna rev ut sig. Därefter begärde Duplantis upp ribban på 6.07.

Han rev det första försöket, men i det andra seglande han över ribban och satte därmed nytt stadionrekord i Zürich. Det var också Duplantis 40:e tävling över sex meter i karriären. 

Segern i Zürich innebär att Duplantis säkrar sin andra raka titel i Diamond League och säkrar därmed dels en trofé men även en prissumma på 300 000 kronor. 

Texten uppdateras. 

Flickvännens nya roll i tränarzonen: ”Hon är proffsfilmare – precis vad jag behöver”

Flickvännens nya roll i tränarzonen: "Hon är proffsfilmare – precis vad jag behöver"

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.