Personuppgiftspolicy

Vi vill informera dig om vår policy som beskriver hur vi behandlar personuppgifter och cookies.

Läs mer

Allt du behöver veta om friidrotts-EM i Berlin

Foto: MAJA SUSLIN/TT / TT NYHETSBYRÅN
Foto: MAJA SUSLIN/TT / TT NYHETSBYRÅN

Den 6-12 augusti avgörs Friidrotts-EM i Berlin.

Här hittar du allt du behöver veta inför tävlingarna – bland annat truppen, schema och tv-tider för sändningarna i SVT.

Den svenska truppen i friidrotts-EM 2018

100 meter: Henrik Larsson

200 meter: Felix Svensson

400 meter: Matilda Hellqvist

800 meter: Lovisa Lindh, Hanna Hermansson, Andreas Kramer

1 500 meter: Kalle Berglund, Johan Rogestedt, Elmar Engholm

3 000 meter: Napoleon Solomon

5 000 meter: Meraf Bahta, Charlotta Fougberg, Linn Nilsson

10 000 meter: Meraf Bahta, Charlotta Fougberg

Maraton: Isabellah Andersson, Hanna Lindholm, Mikaela Larsson, Cecilia Norrbom, Malin Starfelt, Mikael Ekvall

100 meter häck: Elin Westerlund

400 meter häck: Johanna Holmén

Stavhopp: Angelica Bengtsson, Lisa Gunnarsson, Armand Duplantis, Melker Svärd Jacobsson.

Längdhopp: Khaddi Sagnia, Thobias Nilsson Montler, Michael Tornéus.

Höjdhopp: Erika Kinsey, Sofie Skoog.

Diskus: Vannesa Kamga, Daniel Ståhl, Simon Pettersson, Axel Härstedt

Kula: Fanny Roos, Frida Åkerström

Slägga: Ida Storm, Anders Eriksson

Spjut: Sofi Flink, Jiannis Smalios

Sjukamp: Bianca Salming, Lisa Linnell

Tiokamp: Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson

4x100 meter dam: Irene Ekelund, Spårvägen, Claudia Payton, Ullevi, Elin Östlund, Örebro, Hanna Adriansson-Nordberg, IFK Lidingö. Reserv: Malin Ström, Bollnäs.

4x400 meter dam: Matilda Hellqvist, Ullevi, Moa Hjelmer, Spårvägen, Lisa Duffy, Hässelby, Josefine Magnusson, Malmö. Reserv: Johanna Holmén Svensson, Ullevi.

4x100 meter herr: Tony Darkwah, Hammarby, Stefan Tärnhuvud, Sundsvall, Felix Svensson, Mölndal, Erik Hagberg, Upsala. Reserv: Dennis Leal, Spårvägen.

4x400 meter herr: Erik Martinsson, Gefle, Joel Groth, Bollnäs, Carl Bengtström, Örgryte, Dennis Forsman, Ullevi. Reserv: Felix Francois, Örgryte.

20 km gång: Perseus Karlström

50 km gång: Anders Hansson, Ato Ibanez

När avgörs friidrotts-EM 2018?

Mellan den 6-12 augusti är tävlingarna.

Var avgörs friidrotts-EM 2018?

Mästerskapet sker i Berlin, Tyskland i Olympiastadion.

Vilka sänder friidrotts-EM i tv?

Friidrotts-EM sänds i SVT.

Kommentator: Jacob Hård 

Experter: Carolina Klüft, Kajsa Bergqvist och Anders Gärderud.

Schema för friidrotts-EM

Måndag 6 augusti (kval och försök)

16.05: Slägga kval, grupp A (h)

16.30: 100 meter, försök (h)

Svenska deltagare: Henrik Larsson

16.35: Längdhopp, kval (h)

Svenska deltagare: Michel Tornéus och Thobias Nilsson Montler

17.05: 400 meter häck, försök (h)

17.30: Slägga, kval, grupp B (h)

17.35: Kula, kval, grupp A (h)

17.45: 100 meter, försök (d)

18.55: Kula, kval, grupp B (h)

 

Tisdag 7 augusti

08.35: 50 kilometer gång (h+d)

Svenska deltagare: Anders Hansson, Ato Ibanez

09.30: Tiokamp 100 meter (h)

Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson

09.40: Diskus, kval, grupp A (h)

Svenska deltagare: Daniel Ståhl och Simon Pettersson

10.00: 400 meter häck, försök (d)

Svenska deltagare: Johanna Holmén Svensson

10.10: Kula, kval (d)

Svenska deltagare: Fanny Roos, Frida Åkerström

10.30: Tiokamp, längdhopp (h)

Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson

10.35: 400 meter häck, försök (h)

11.05: 800 meter försök (d)

Svenska deltagare: Lovisa Lindh och Hanna Hermansson

11.10: Diskus, kval, grupp B (h)

Svenska deltagare: Daniel Ståhl och Simon Pettersson

11.40: 3000 meter hinder, försök (h)

Svenska deltagare: Napoleon Solomon

11.50: Tiokamp, kula (h)

Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson

18.30: Tiokamp, höjdhopp (h)

Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson

18.45: Slägga, final (h)

19.05: 100 meter, semifinal (d)

19.05: Stavhopp, kval (d)

Svenska deltagare: Lisa Gunnarsson och Angelica Bengtsson

19.30: 100 meter, semifinal (h)

Svenska deltagare: Ev. Henrik Larsson

19.55: 400 meter häck, semifinal (h)

20.20: 10 000 meter, final (h)

20.33: Kula, final (h)

21.00: Tiokamp, 400 meter (h)

Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson

21.30: 100 meter, final (d)

21.50: 100 meter, final (h)

Svenska deltagare: Ev. Henrik Larsson

 

Onsdag 8 augusti

09.35: Tiokamp, 110 meter häck (h)

Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson

10.10: 100 meter häck, försök (d)

Svenska deltagare: Elin Westerlund

10.20: Tiokamp, diskus, grupp A (h)

Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson

10.50: 200 meter, försök (h)

Svenska deltagare: Felix Svensson

11.05: Tresteg, kval (d)

11.30: 400 meter, försök (d)

Svenska deltagare: Matilda Hellqvist

11.40: Tiokamp, diskus grupp B (h)

Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson

12.00: Tiokamp, stavhopp grupp A (h)

Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson

12.05: 1500 meter, försök (h)

Svenska deltagare: Kalle Berglund, Johan Rogestedt och Elmar Engholm

13.00: Spjut, kval, grupp A (h)

13.15: Tiokamp, stavhopp, grupp B (h)

Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson

14.25: Spjut, kval, grupp B (h)

17.50: Tiokamp, spjut, grupp A (h)

Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson

18.25: Höjdhopp, kval (d)

Svenska deltagare: Sofie Skoog och Erika Kinsey

19.00: Tiokamp, spjut, grupp B (h)

Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson

19.10: 400 meter häck, semifinal (d)

Svenska deltagare: Ev. Johanna Holmén Svensson

19.35: 400 meter, semifinal (h)

19.45: Längdhopp, final (h)

Svenska deltagare: Ev. Michel Tornéus och Thobias Nilsson Montler

20.00: 800 meter, semifinal (d)

Svenska deltagare: Ev. Hanna Hermansson och Lovisa Lindh

20.15: Kula, final (d)

Svenska deltagare: Ev. Fanny Roos och Frida Åkerström

20.20: 200 meter, semifinal (h)

20.25: Diskus final (h)

Svenska deltagare: Ev. Daniel Ståhl och Simon Pettersson

20.45: 10 000 meter, final (d)

Svenska deltagare: Meraf Bahta och Charlotta Fougberg

21.35: Tiokamp, 1500 meter (h)

Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson

 

Torsdag 9 augusti

09.30: Diskus, kval, grupp A (d)

10.00: Sjukamp, 100 meter häck (d)

Svenska deltagare: Bianca Salming, Lisa Linnell

10.30: Längdhopp, kval (d)

Svenska deltagare: Khaddi Sagnia

10.50: Sjukamp, höjdhopp (d)

Svenska deltagare: Bianca Salming, Lisa Linnell

10.55: 110 meter häck, försök (h)

11.00: Diskus, kval, grupp B (d)

11.30: 800 meter, försök (h)

Svenska deltagare: Andreas Kramer

12.30: Spjut, kval, grupp A (d)

14.00: Spjut, kval, grupp B (d)

Svenska deltagare: Sofi Flink

Eftermiddag:

19.15: Stavhopp, final (d)

Svenska deltagare: Ev. Angelica Bengtsson och Lisa Gunnarsson

19.20: Sjukamp, kula (d)

Svenska deltagare: Bianca Salming, Lisa Linnell

19.25: 100 meter häck, semifinal (d)

Svenska deltagare: Ev. Elin Westerlund

19.45: Höjdhopp, kval (h)

19.50: 400 meter, semifinal (d)

20.15: 400 meter häck, final (h)

20.22: Spjut, final (h)

20.30: Sjukamp, 200 meter (d)

Svenska deltagare: Bianca Salming, Lisa Linnell

21.00: 200 meter, final (h)

21.20: 3000 meter hinder, final (h)

Svenska deltagare: Ev. Napoleon Solomon

21.50: 100 meter häck, final (d)

Svenska deltagare: Ev. Elin Westerlund

 

Fredag 10 augusti

10.00: Slägga, kval grupp A (d)

Svenska deltagare: Ida Storm

10.50: Sjukamp, längdhopp (d)

Svenska deltagare: Bianca Salming, Lisa Linnell

11.15: Stavhopp, kval (h)

Svenska deltagare: Armand Duplantis och Melker Svärd Jacobsson

11.25: 200 meter, försök (d)

11.30: Slägga, kval, grupp B (d)

Svenska deltagare: Ida Storm

12.00: 1500 meter, försök (d)

12.25: 3000 meter hinder, försök (d)

12.40: Tresteg, kval (h)

12.50: Sjukamp, spjut (d)

Svenska deltagare: Bianca Salming, Lisa Linnell

13.05: 4x400 meter, försök (h)

13.40: 4x400 meter, försök (d)

14.05: Sjukamp, spjut (d)

Svenska deltagare: Bianca Salming, Lisa Linnell

19.10: 110 meter häck, semifinal (h)

19.20: Höjdhopp, final (d)

Svenska deltagare: Ev. Sofie Skoog och Erika Kinsey

19.35: 800 meter, semifinal (h)

Svenska deltagare: Ev. Andreas Kramer

19.55: 200 meter, semifinal (d)

20.10: Tresteg, final (d)

20.20: Sjukamp, 800 meter (d)

Svenska deltagare: Bianca Salming, Lisa Linnell

20.25: Spjut, final (d)

Svenska deltagare: Ev. Sofi Flink

20.50: 400 meter häck, final (d)

Svenska deltagare: Ev. Johanna Holmén Svensson

21.05: 400 meter, final (h)

21.20: 800 meter, final (d)

Svenska deltagare: Ev. Lovisa Lindh och Hanna Hermansson

21.35: 110 meter häck, final (h)

21.50: 1500 meter, final (h)

Svenska deltagare: Ev. Kalle Berglund och Johan Rogestedt

 

Lördag 11 augusti

09.05: 20 kilometer gång (d)

10.55: 20 kilometer gång (h) 

Svenska deltagare: Perseus Karlström

20.00: Höjdhopp, final (h)

20.05: Längdhopp, final (d)

Svenska deltagare: Ev. Khaddi Sagnia

20.20: 400 meter, final (d)

Svenska deltagare: Ev. Matilda Hellqvist

20.25: Diskus, final (d)

20.35: 800 meter, final (h)

Svenska deltagare: Ev. Andreas Kramer

20.50: 200 meter, final (d)

21.00: 5000 meter, final (h)

21.30: 4x400 meter, final (d)

21.50: 4x400 meter, final (h)

 

Söndag 12 augusti

09.05: Marathon (d+h)

19.10: Stavhopp, final (h)

Svenska deltagare: Ev. Armand Duplantis och Melker Svärd Jacobsson

19.30: Slägga, final (d)

19.30: 4x100 meter, försök (d)

19.50: 4x100 meter, försök (h)

20.05: Tresteg, final (h)

20.15: 3000 meter hinder, final (d)

20.35: 1500 meter final (d)

20.55: 5000 meter final (d)

Svenska deltagare: Ev. Meraf Bahta, Linn Nilsson och Charlotta Fougberg

21.20: 4x100 meter, final (d)

21.35: 4x100 meter, final (h)

 

Källa: Europeiska friidrottsförbundet 

Sändningstider i SVT:

EM-vecka innebär att flera olika sporter kommer att sändas under SVT:s tv-tider. Men friidrotten, tillsammans med simning, kommer att prioriteras för sändningarna:

6 augusti: 10.15-14.00 + 16.00-20.00

7 augusti: 09.10-12.45 + 14.20-22.00

8 augusti: 09.10-22.15

9 augusti: 09.10-22.00

10 augusti: 10.30-22.15

11 augusti: 10.50-22.15

12 augusti: 08.45-22.00

 

Källa: SVT:s hemsida 

Logga in för att följa

Det är gratis och går snabbt!