Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

Här är alla grupper i fotbolls-VM 2018

Foto: REUTERS / BILDBYRÅN
Foto: SERGEI CHIRIKOV / EPA / TT / EPA TT NYHETSBYRÅN

Fotbolls-VM 2018 närmar sig med stormsteg.

Här får du koll på alla grupper i VM – och hur de spelas.

VM 2018 – alla grupper

Grupp A: Ryssland, Uruguay, Egypten, Saudiarabien. 

Grupp B: Portugal, Spanien, Iran, Marocko. 

Grupp C: Frankrike, Peru, Danmark, Australien.

Grupp D: Argentina, Kroatien, Island, Nigeria.

Grupp E: Brasilien, Schweiz, Costa Rica, Serbien,

Grupp F: Tyskland, Mexiko, Sverige, Sydkorea.

Grupp G: Belgien, England, Tunisien, Panama. 

Grupp H: Polen, Colombia, Senegal, Japan.

(För tv-tiderna: LÄS MER: Alla tv-tider för VM 2018)


MISSA INGET! Få största nyheterna om VM – direkt i Messenger! 


Spelschema för VM 2018 

Spelschemat för VM i Ryssland 2018 ser ut på följande sätt. Tiderna som anges är svensk tid.


VM-TIPSET: Tävla och bli bäst i Sverige – med VM-tipset 


Torsdag 14 juni

17.00, Moskva: Grupp A, Ryssland-Saudiarabien.


Fredag 15 juni

14.00, Jekaterinburg: Grupp A, Egypten-Uruguay

17.00, Sankt Petersburg: Grupp B, Marocko-Iran

20.00, Sotji: Grupp B, Portugal-Spanien


Lördag 16 juni

12.00, Kazan: Grupp C, Frankrike-Australien

15.00, Moskva: Grupp D, Argentina-Island

18.00, Saransk: Grupp C, Peru-Danmark

21.00, Kaliningrad: Grupp D, Kroatien-Nigeria


Söndag 17 juni

14.00, Samara: Grupp E, Costa Rica-Serbien

17.00, Moskva: Grupp F, Tyskland-Mexiko

20.00, Rostov-na-Donu: Grupp E, Brasilien-Schweiz


Måndag 18 juni

14.00, Nizjnij Novgorod: Grupp F, Sverige-Sydkorea

17.00, Sotji: Grupp G, Belgien-Panama

20.00, Volgograd: Grupp G, Tunisien-England


Tisdag 19 juni

14.00, Moskva: Grupp H, Colombia-Japan

17.00, Saransk: Grupp H, Polen-Senegal

20.00, Sankt Petersburg: Grupp A, Ryssland-Egypten


Onsdag 20 juni

14.00, Moskva: Grupp B, Portugal-Marocko

17.00, Rostov-na-Donu: Grupp A, Uruguay-Saudiarabien

20.00, Kazan: Grupp B, Iran-Spanien


Torsdag 21 juni

14.00, Jekaterinburg: Grupp C, Danmark-Australien

17.00, Samara: Grupp C, Frankrike-Peru

20.00, Nizjnij Novgorod: Grupp D, Argentina-Kroatien


Fredag 22 juni

14.00, Sankt Petersburg: Grupp E, Brasilien-Costa Rica

17.00, Volgograd: Grupp D, Nigeria-Island

20.00, Kaliningrad: Grupp E, Serbien-Schweiz


Lördag 23 juni

14.00, Moskva: Grupp G, Belgien-Tunisien

17.00, Sotji: Grupp F, Sydkorea-Mexiko

20.00, Rostov-na-Donu: Grupp F, Tyskland-Sverige


Söndag 24 juni

14.00, Nizjnij Novgorod: Grupp G, England-Panama

17.00, Jekaterinburg: Grupp H, Japan-Senegal

20.00, Kazan: Grupp H, Polen-Colombia


Måndag 25 juni

16.00, Volgograd: Grupp A, Saudiarabien-Egypten

16.00, Samara: Grupp A, Uruguay-Ryssland

20.00, Kaliningrad: Grupp B, Spanien-Marocko

20.00, Saransk: Grupp B, Iran-Portugal


Tisdag 26 juni

16.00, Moskva: Grupp C, Danmark-Frankrike

16.00, Sotji: Grupp C, Australien-Peru

20.00, Sankt Petersburg: Grupp D, Nigeria-Argentina

20.00, Rostov-na-Donu: Grupp D, Island-Kroatien


Onsdag 27 juni

16.00, Kazan: Grupp F, Sydkorea-Tyskland

16.00, Jekaterinburg: Grupp F, Mexiko-Sverige

20.00, Moskva: Grupp E, Serbien-Brasilien

20.00, Nizjnij Novgorod: Grupp E, Schweiz-Costa Rica


Torsdag 28 juni

16.00, Volgograd: Grupp H, Japan-Polen

16.00, Samara: Grupp H, Senegal-Colombia

20.00, Kaliningrad: Grupp G, England-Belgien

20.00, Saransk: Grupp G, Panama-Tunisien


Fredag 29 juni

Vilodag


ÅTTONDELSFINALER:

Lördag 30 juni

16.00, Kazan: Vinnare grupp C - Tvåa grupp D

20.00, Sotji: Vinnare grupp A - Tvåa grupp B


Söndag 1 juli

16.00, Moskva: Vinnare grupp B - Tvåa grupp A

20.00, Nizjnij Novgorod: Vinnare grupp D - Tvåa grupp C


Måndag 2 juli

16.00, Samara: Vinnare grupp E - Tvåa grupp F

20.00, Rostov-na-Donu: Vinnare grupp G - Tvåa grupp H


Tisdag 3 juli

16.00, Sankt Petersburg: Vinnare grupp F - Tvåa grupp E

20.00, Moskva: Vinnare grupp H – Tvåa grupp G


Onsdag 4 juli, Torsdag 5 juli

Vilodagar


KVARTSFINALER: 

Fredag 6 juli

16.00, Nizjnij Novgorod: Kvartsfinal 1

20.00, Kazan: Kvartsfinal 2


Lördag 7 juli

16.00, Samara: Kvartsfinal 3

20.00, Sotji: Kvartsfinal 4


Söndag 8 juli, Måndag 9 juli

Vilodagar


SEMIFINALER:

Tisdag 10 juli

20.00, Sankt Petersburg: Semifinal 1


Onsdag 11 juli

20.00 Moskva: Semifinal 2


PLACERINGSMATCHER:

Lördag 14 juli

16.00, Sankt Petersburg: Bronsmatch


Söndag 15 Juli

17.00, Moskva Final


LÄS MER: Fotbolls-VM 2018 – allt du behöver veta.

LÄS MER: Sveriges grupp och spelschema i fotbolls-VM.

LÄS MER: Sveriges trupp till fotbolls-VM 2018. 

LÄS MER: Fotbolls-VM – hela spelschemat med resultat. 

FÖLJ VM: SportExpressen rapporterar från alla VM-matcher.