Nicklas Bendtner har hamnat i klammer med rättvisan förut. Han har dömts för att kört rattfull i centrala Köpenhamn och slogs med en äldre granne under tiden i England.
Nu är dansk fotbolls störste skandalman återigen rubrikstoff av fel anledningar. Tidningen BT rapporterar att Bendtner misstänks för att ha misshandlat en taxichaufför.
– Jag kan bekräfta att det har skett ett allvarligt överfall på en av våra chaufförer i natt. Chauffören ligger på operationsbordet just nu med en bruten käke, säger Rasmus Krochin, kommunikationschef för bolaget DanTaxi, enligt BT.
Nicklas Bendtner polisanmäld
– Överfallet är anmält till polisen och vi kan bekräfta att gärningsmannen är Nicklas Bendtner.
Bendtner var i Köpenhamn under landslagsuppehållet efter att ha fått ledigt från klubblaget Rosenborg. Misshandeln ska ha skett natten till söndag 02.41.
– Vi har fått en anmälan om våld mot en chaufför. Jag kan inte säga mer, säger Carsten Reenberg på Köpenhamn-polisen.
Rosenborgs sportchef Stig Inge Björnebye lägger locket på kring skandalen.
– En eventuell händelse med Nicklas Bendtner hanterar vi internt. Vi har sett spekulationerna i dansk press, och jag förstår varför ni kontaktar oss. Men jag varken vill eller kan kommentera spekulationer, säger Björnebye till BT.