Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Skandalscener i åttondelen – blev slagen blodig

Alessandro Bianco.
Foto: Skärmdump / Instagram
Foto: FRANCISCO SECO / AP TT NYHETSBYRÅN

Fiorentina lämnar Turkiet med en kvartsfinalplats.  

Alessandro Bianco lämnar med en blodig läpp och näsa. 

Skandalscener utspelade sig i Fiorentinas seger mot Sivasspor. 

Fiorentina besegrade Sivasspor i Europa Conference League-åttondelen. Returmötet i Turkiet slutade 4–1 till Fiorentina som därmed avancerar till kvartsfinal. 

Men under matchen – när Fiorentina gjorde sitt fjärde och sista mål – utspelade sig kaotiska scener, rapporterar italienska medier, däribland Football Italia.  

Slagen av supporter

Mitt i firandet sprang en hemmasupporter in på planen och slog Fiorentina-spelaren Alessandra Bianco. 

Bianco träffades illa i ansiktet och lämnade planen med blodig läpp och näsa. Spelaren har själv dokumenterat skadorna med ett inlägg på Instagram.  

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.