Det har stormat ordentligt kring Juventus och tränaren Andrea Pirlo senaste månaden. I veckan kom det rapporter om att forne mittfältaren riskerades sparken om de skulle förlora mot Napoli under onsdagskvällen.
Därför var det minst sagt en måstematch för Pirlo.
Och det började lovande. För redan efter 13 minuter satte Cristiano Ronaldo 1-0. Den portugisiske världsstjärnan mötte ett inlägg från succéförvärvet Federico Chiesa och pangade in ledningsmålet.
Inter vann sin match
Napoli, som också slåss om en Champions League-plats kom aldrig upp i nivå. I den andra halvleken utökade hemmalaget ledningen när inbytte Paulo Dybala skruvade in 2-0 i bortre. Napoli fick in en sen reducering men närmare än så kom inte bortalaget och matchen slutade 2-1.
”Juve” kliver på en tredjeplats med 59 poäng. En poäng bakom tvåan Milan efter 29 omgångar.
Dejan Kulusevski spenderade hela matchen på bänken.
I kvällens andra Serie A-match tog Inter en knapp men viktig seger hemma mot Sassuolo med 2-1. Antonio Contes mannar utökar tabelledningen till hela elva poäng ner till stadsrivalen Milan.