
Den tidigare storspelaren Daniele De Rossi, 37, blev nyligen en del av det italienska landslaget eftersom förbundskaptenen Roberto Mancini gjorde honom till assisterande tränare inför landslagssamlingen i slutet av mars.
Det blev dock en kostsam samling för Italien eftersom den ledde till att flera spelare och ledare fick covid-19 – bland annat Marco Veratti som fick viruset för andra gången på två månader.
Utöver Veratti testade även Leonardo Bonucci, Matteo Pessina, Alessandro Florenzi, Salvatore Sirigu, Vincenzo Grifo, Alessio Crago och flera ledare positivt.
Daniele De Rossi på sjukhus
Allra värst har det blivit för Daniele De Rossi som nu har lagts in på sjukhus efter att ha testat positivt och dessutom visat symtom för lunginflammation, rapporterar bland annat The Athletic.
Läget för De Rossi på Lazzaro Spallanzani-sjukhuset i Rom ska vara stabilt, meddelade det italienska fotbollsförbundet under fredagen, enligt ESPN.
Daniele De Rossi gjorde 616 matcher för AS Roma innan han rundade av karriären i Boca Juniors och slutade spela efter förra säsongen. Han har också gjort 117 landskamper för Italien.

Premium
Premium
Premium