Anthony Elanga, son till MFF-kultliraren Joseph Elanga, fostrades i Elfsborg innan han gick vidare till Malmö FF:s fotbollsakademi.
Därefter kom en superflytt för 16-åringen. Han rekryterades av Manchester United, och i går gjorde han ett drömmål för storklubbens U18-lag.
FÅ BÄST KOLL! Följ Manchester United – direkt i Messenger
Elangas supermål för United
Det var i matchen mot Newcastle som Elanga fick bollen vid mittlinjen, dribblade förbi större delen av motståndarförsvaret och satte 3-0. Matchen slutade 3-1, och Uniteds officiella Twitter-konto spred Elangas konster vidare till sina 19 miljoner följare.
”Det är ett superbt solomål”, skriver United på Twitter.
https://twitter.com/ManUtd/status/1107226920880529409Sajten Planet Football såg till att målet nådde ännu fler.
”Anthony Elanga visade Manchester United-supportrarna att de sitter på en supertalang i sin akademi genom ett otroligt solomål”, skriver sajten.
”United-supportrarna kommer säkerligen att hålla koll på Elanga i framtiden.”
Har spelat för landslaget
Elanga gjorde debut för Sveriges P16-landslag i oktober i fjol. Då hade han ett ribbskott i 0-1-förlusten mot Slovakien.
– Min dröm är att få göra A-lagsdebut för klubben. I mitt huvud är det att jobba hårt som gäller. Fokusera på rätt saker och ha tålamod är viktigt. Tror du på dig själv är allt möjligt, sa Elanga då.