Det var i början på december som Tottenham senast tog tre poäng i Premier League, därefter har klubben från norra London haft det förtvinat svårt att avgöra matcher.
I lördagens match mot Leeds United så var det bortalaget som till en början hade majoriteten av bollinnehavet. Men efter dryga halvtimmen spelad så fick hemmalaget en straff med sig när Steven Bergwijn gick ned i straffområdet. Harry Kane satte straffsparken och därmed 1-0.
Alderweireld skrev slutresultatet
I den 43:e matchminuten spelade samme Kane fram till Son Heung-min som satte hemmalagets andra mål. Det var sydkoreanens 100:e mål för Tottenham Hotspur.
Tidigt i andra halvlek tog mittbacken Toby Alderweireld vara på en hörna severad av Son och nickade in 3-0-målet. Tre viktiga poäng för Spurs som just nu återfinns på en tredjeplats i Premier League.