Gå direkt till sidans innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Ny missräkning för nollat Chelsea

Foto: GRAHAM HUNT/PROSPORTS/SHUTTERSTO / SHUTTERSTOCK EDITORIAL/IBL
Foto: GRAHAM HUNT/PROSPORTS/SHUTTERSTO / SHUTTERSTOCK EDITORIAL/IBL

En enda seger på fem matcher.

”Nya” Chelsea får inte till det i Premier League.

0–0 borta mot Bournemouth var en ny besvikelse för Londonklubben.

Närmare än två ramträffar kom inte nye managern Mauricio Pochettinos lag.

Nicolas Jackson träffade stolpen i inledningen av matchen och Raheem Sterling drog en frispark i kryssribban och ned på mållinjen i andra halvlek. Returen förpassades i mål av Levi Colwill, men han blåstes mycket riktigt av för offside.

Även i övrigt skapade Londonlaget en rad chanser, men lyckades inte få bollen i mål bakom hemmamålvakten Neto.

I stället var det Bournemouth som pressade på för ett segermål i slutet.

Saknade hela tolv spelare

Samtidigt som segrarna uteblir är Chelsea dessutom hårt skadedrabbat och saknade tolv spelare – däribland rekordförvärvet Moises Caicedo som Londonklubben betalade motsvarande 1,5 miljarder kronor till Brighton för.

Chelsea slutade bara på tolfte plats förra säsongen under nya ägarkonsortiet med amerikanske affärsmannen Todd Boehly i spetsen.

Nu är läget ännu sämre och Chelsea ligger på 14:e plats, en placering ovanför Bournemouth som fortfarande är segerlöst och har tre kryss hittills.

Annons | Svenska spel sport & Casino AB

Ta del av vårt erbjudande – bli kund, spela på sport och få 100 kr i välkomstbonus!
Den som vet mest, vinner mest.
Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Till Oddset