Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Manchester United vann trots Casemiros utvisning

Casemiro var i fokus när Manchester United besegrade Crystal Palace med 2-1.

I den 70:e minuten blev stjärnan utvisad efter att ha tagit ett strupgrepp på Will Hughes.

– Det är bara dumt, säger Bojan Djordjic om tilltaget i Viaplay efter matchen.

Manchester United såg starkt ut från start och fick en tidig straff. Redan i den sjunde minuten slog Bruno Fernandes in första målet och dominansen från hemmalaget fortsatte under hela halvleken.

Men i den andra halvleken spelade Crystal Palace upp sig något. Därmed skulle en smäll komma i den 63:e minuten när Marcus Rashford ökade på till 2-0. Efter ett längre anfall hittade Luke Shaw en relativt fristående Rashford som därmed förlänger sin superform. 

Sju mål och tre assist har engelsmannen gjort i ligan och de två cuperna sedan 2022 blev 2023.

Stjärnans hjärnsläpp satte United i tuff sits

I den 70:e minuten blev superstjärnan Casemiro utvisad för United efter att ha tagit strupgrepp på en motståndarspelare. 

Bara fem och en halv minut senare gjorde Crystal Palace reduceringsmålet till 1-2 på ett spektakulärt sett. En snygg, nästan nonchalant, skarv från Jeffrey Schlupp innebar att matchen levde in i det sista.

Men United höll undan och vann med 2-1. 

Nu är frågan hur lång avstängningen blir för brassen som gjort succé i United under säsongen.

Mot slutet av matchen fick Bayern München-lånet Marcel Sabitzer göra debut för Manchester United. Crystal Palace var nära att kvittera många gånger men det slutade med seger för hemmalaget.

Annons | Svenska spel sport & Casino AB

Ligafotbollen är tillbaka. Sätter du alla 13 rätt?
Den som vet mest, vinner mest.
Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Till Stryktipset