Elliott tacklades bakifrån av Leedsspelaren Pascal Struijk, och det stod snabbt klart att smällen tagit illa. Mohamed Salah var nära situationen och viftade frenetiskt på sjukvårdare.
Även Klopp såg att det var allvarligt.
– Jag kunde se effekten av tacklingen omedelbart, för att jag kunde se att foten inte var på rätt plats. Det var anledningen till att vi alla var chockade, säger han.
Exakt hur länge Elliot blir borta är ännu oklart.
Harvey Elliotts fina gest
Alla rubriker kring Elliott från gårdagen är dock inte lika mörka.
På sjukhuset träffade han nämligen en ung supporter som brutit armen – som till sin stora lycka fick Elliots matchtröja.
”Min son bröt armen i en fotbollsmatch i eftermiddags. Vem hamnar i sängen bredvid honom? Harvey Elliot och hans familj. Han ger honom sin Liverpool-tröja från matchen och sin sko. Min son är lyrisk nu”, skriver pappan i ett meddelande som delats på sociala medier.
https://twitter.com/DaveOCKOP/status/1437126783636283402?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1437126783636283402%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.aftonbladet.se%2Fsportbladet%2Ffotboll%2Fa%2FBjyW1l%2Fefter-skrackskadan--harvey-elliotts-fina-gest-pa-sjukhuset