Manchester City, som vann Premier League i överlägsen stil, är på jakt efter en ersättare till Sergio Agüero. Storklubben har tidigare kopplats ihop med båda Harry Kane och Erling Braut Haaland. Men tränaren Pep Guardiola sade i veckan att de inte kommer ha råd med så pass dyra spelare.
Samtidigt befinner sig Barcelona i en väldigt svår ekonomisk kris. Enligt fotbollssajten Goal behöver spanska giganten spara drygt två miljarder kronor i lönekostnader. Detta för att kunna registrera nyförvärv men framför allt för att förlänga med superstjärnan Lionel Messi –som just nu är kontraktlös.
Guardiola ringde upp Griezmann
Nu kan det finnas en lösning som gynnar båda Manchester City och Barcelona.
Football-Espana rapporterar att ”Barça” kan tänka sig släppa Antoine Griezmann. Enligt sajten uppges fransmannen kosta runt 600 miljoner kronor. En summa som City anser är rimlig. Dessutom slipper Barcelona den skyhöga lönen.
Citys tränaren Pep Guardiola ska ha ringt Griezmann för att fråga hur han ställer sig till att spela i Premier League.
Barcelona köpte loss Antoine Griezmann från Atlético Madrid för strax över en miljard kronor.