Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Elmohamadys sågning av Harry Maguire

Experten Olof Lundh om utländska ägare i Premier League
Elmohamady (vänster) och Maguire (höger) spelade tillsammans i Hull.
Foto: LEE SMITH / BILDBYRÅN
Harry Maguire.
Foto: PETER POWELL / EPA / TT / EPA TT NYHETSBYRÅN
Ahmed Elmohamady.
Foto: JOHN CLIFTON / BILDBYRÅN

Harry Maguire är kraftigt ifrågasatt.

Nu får Manchester United-kaptenen dessutom kritik av en före detta lagkamrat.

– Maguire kan inte hantera den här pressen, säger Ahmed Elmohamady till Bein sports.

Harry Maguire köptes av Manchester United för omkring en miljard kronor 2018, vilket gjorde honom till den dyraste försvarsspelaren någonsin.

Men sedan dess har det inte blivit någon vidare succé. Mötet med Tottenham i lördags blev ännu en tung dag för Manchester Uniteds lagkapten Harry Maguire. Mittbacken hade stora problem under matchen och gjorde även ett självmål till 2–2 i andra halvlek. 

Efteråt har sågningarna haglat, och både hans plats i startelvan och roll som lagkapten har ifrågasatts av många.

Experten Bojan Djordjic dundrade i Viaplay-studion efter matchen:

– Jag pratar om kvalitén på en mittback i en av världens största klubbar. Det här är vad jag får. Jag blir förbannad på riktigt. Det är inte Southampton, gå och spela någon annanstans.

Förre lagkamraten: ”Det påverkar honom”

Nu går även en av Maguires tidigare lagkamrater ut och stämmer in i den hårda kritiken.

Egyptiern Ahmed Elmohamady, som spelade tillsammans med Maguire i Hull åren 2014–2017, menar att bördan som kommer av att vara lagkapten för Manchester United är för mycket för engelsmannen att hantera.

– Harry var med mig i Hull City, och enligt min åsikt har han inte nivån i sig för att vara lagkapten för Manchester United, säger Elmohamady till Bein Sports enligt Daily Mail.

– Ronaldo kan hantera ansvaret och pressen, men Maguire kan inte hantera den här pressen. Så jag tror att pressen som kommer av att bära kaptensbindeln påverkar hans prestationer, fortsätter han.

Elmohamady hyllar samtidigt Maguire för tiden i Leicester och är precis som Bojan Djordjic inne på att det är i en sådan klubb han hör hemma.

– Han har inte det som krävs för att spela för den största klubben i Englands historia, säger han.

Annons | Svenska spel sport & Casino AB

Ta del av vårt erbjudande – bli kund, spela på sport och få 100 kr i välkomstbonus!
Den som vet mest, vinner mest.
Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Till Oddset