Chelsea hade inför matchen en urusel form. Endast en seger på de fem senaste matcherna, varav tre var förluster.
Londonklubben inledde piggast men kom aldrig till några heta målchanser.
Sedan vaknade Manchester City ordentligt.
Först satte İlkay Gündoğan 1-0, sedan gjorde Phil Foden 2-0 och ett par minuter senare kom även 3-0. Den här gången var det suveräne Kevin de Bruyne. Allt inom loppet av 13 minuter.
– Chelseas försvar är chockerande. Det finns ingen aggressivitet. Manchester City är ute där och flexar musklarna, säger experten Roy Keane enligt Sky sports.
Spricka mellan Lampard och spelare
Stora frågan inför den andra halvleken var om det skulle komma en reaktion från hemmalaget.
Det gjorde det inte.
Snarare var det nära 4-0 flera gånger, men Chelsea fick in en sen reducering genom Callum Hudson-Odoi. Närmare än så kom inte hemmalaget och matchen slutade 3-1.
Direkt efter matchen började trovärdiga The Athletic rapportera att Frank Lampard hänger löst. Engelsmannen, som har endast en seger på de sex senaste matcherna, ifrågasätts av klubbledningen – som också har börjat leta efter en ny tränare.
”Jag vill vinna matcher”
Källor inom klubben berättar att Lampard ska ha haft en ansträng relation till några spelare under en längre tid, särskilt de som har varit utanför startelvan. Sprickan ska ha blivit värre de senaste veckorna vilket ha fått klubbledningen att börja fundera på att ta in en ny tränare.
– Det var en tuff dag. Vi började bra men City gjorde två snabba mål. I den andra halvleken spelade vi bättre men det var försent och matchen var förlorad. Det var en lektion av ett lag som spelar på en nivå vi måste uppnå, säger Frank Lampard och fortsätter:
– Jag visste att den här säsongen kommer innehålla svåra perioder. Jag vill vinna matcher och jag vill att mina spelare ska spela bra.